wtorek, 23 września 2008

Budownictwo indywidualne zapewni popyt na materiały

Materiały budowlane mają być w cenie. Tak w każdym razie twierdzi Gazeta Prawna. Jej eksperci przewidują, że w 2008 r. padnie rekord pod względem liczby wybudowanych lokali. Wartość produkcji budowlano-mieszkaniowej ma wzrosnąć do 17 mld zł.

Najmniejszy spadek popytu na nowe mieszkania obserwowany jest w segmencie mieszkań luksusowych. Popyt na nie nadal jest duży. Coraz częściej deweloperzy przekształcają budynki mieszkaniowe na biurowce, bo popyt na tego rodzaju lokale nadal jest duży, a ceny czynszów są wysokie. Połowę do tej pory nowo oddanych lokali stanowią budynki indywidualne. Do sierpnia tego roku rozpoczęły się prace przy budowie 112 tys. mieszkań, ale większość rozpoczynanych inwestycji stanowią budynki indywidualne.

Według oficjalnych danych przytaczanych przez Gazetę Prawną, deweloperzy rozpoczęli budowę tylko 43 tys. mieszkań. Osoby indywidualne uzyskują w tej chwili większość pozwoleń budowlanych. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku wydano 138 tys. pozwoleń, co oznacza minimalny wzrost w porównaniu z sytuacją przed rokiem.

Uzyskanie pozwolenia nie oznacza jednak, że inwestor natychmiast rozpocznie prace, ale jest sygnałem, że dużego załamania na rynku mieszkaniowym nie będzie. Eksperci Gazety Prawnej spodziewają się, że budownictwo indywidualne będzie gwarantowało duży popyt na materiały budowlane.

Rok 2009 powinien przynieść poprawę sytuacji. Jeśli polska gospodarka nadal będzie się rozwijała i zacznie spadać oprocentowanie kredytów, to popyt na mieszkania na pewno wzrośnie. Szacuje się, że w Polsce brakuje ponad 1,5 mln mieszkań. W 2010 roku możliwe będzie oddanie nawet 200 tysięcy nowych mieszkań.

1 komentarz:

m:m pisze...

My producenci mamy taką nadzieję. Dobrze by było tylko, aby ten popyt rozłożył się w czasie, aby nie było sytuacji, jak w zeszłym roku, gdy brakowało materiałów budowlanych. A jeszcze lepiej, jakby składy materiałów budowlanych pomyślały o wcześniejszym zatowarowaniu i zrobieniu optymalnych zapasów materiałów. Ale to byłby już dla nas luksus :)