wtorek, 21 lipca 2009

Białe czy czerwone?

Dylemat inwestora i przyszłego właściciela domu jednorodzinnego polega na tym, że musi on dobrać najlepsze z możliwych materiały do wznoszenia ścian. Bo ścian już nie zmieni – w przeciwieństwie do podłóg, okien, czy dachu.

Na polskim rynku dwa rozwiązania cieszą się ogromną popularnością – czerwony pustak ceramiczny POROTHERM oraz biały bloczek YTONG. Porównaliśmy dwa flagowe produkty – Porotherm 44 Si Nowy oraz YTONG ENERGO:


Co się okazuje? Najistotniejszą daną jest tzw. współczynnik U, czyli współczynnik przenikania ciepła, oceniający izolacyjność termiczną przegród budynku takich jak: ścian, dachów, podłóg i posadzek. Ściana z pustaków Porotherm 44 Si posiada współczynnik 0,26. Lepszy współczynnik (U=0,25) można uzyskać w przypadku cieńszej ściany wymurowanej z bloczków YTONG ENERGO o gr. 36,5 cm. Bloczki YTONG ENERGO 36,5 posiadają lepszą izolacyjność termiczną (λ = 0,095) niż pustaki Porotherm 44 Si, dzięki czemu ściana z nich wymurowania zajmuje mniejszą powierzchnię zachowując te same parametry cieplne – ściana z YTONG ENERGO 36,5 cm jest po prostu cieńsza, ale cieplejsza.

Również zużycie sztuk materiału – co bardzo skraca nam czas budowy i ilość zużytej zaprawy – wypada na korzyść YTONG ENERGO. Do wzniesienia metra kwadratowego ściany z Porotherm 44 Si potrzebujemy 16 pustaków, a z YTONG ENERGO niewiele ponad 8 bloczków. Dlatego czas murowania z bloczków YTONG ENERGO jest trzykrotnie krótszy, niż z Porotherm 44 Si.

YTONG jest materiałem ekologicznym i zdrowym. Może więc czas zmienić czerwone na białe?

Brak komentarzy: