poniedziałek, 3 grudnia 2018

Prawidłowe usuwanie pęknięć i zarysowań podłoża lub posadzki

Podłoże podłogowe i posadzka to pozioma, spójna przegroda w obiekcie budowlanym. Całość stanowi bardzo ważny element konstrukcyjny o określonych funkcjach, a jego użytkowanie może spowodować prędzej lub później konieczność renowacji.

Bo jeśli podłoże i posadzka mają trwale i skutecznie spełniać pokładane w nich oczekiwania, to nie powinny one posiadać żadnych uszkodzeń na powierzchni. Niestety, brak powstałych wskutek użytkowania problemów z posadzką jest to stan idealny, a rzeczywistość nie raz powoduje, że w różny sposób i w różnym czasie dochodzi do mniejszych lub większych uszkodzeń podłoża lub posadzki.

Jak więc prawidłowo usuwać pęknięcia i zarysowania powierzchni?

Powierzchnia wykorzystana pod nową podłogę oraz następnie wylana na podłoże posadzka powinna na pewno mieć wymagane parametry wytrzymałościowe, a także nie posiadać żadnych spękań. Szczególnie trudno uniknąć takiej sytuacji w trakcie renowacji podłóg. Często zdarza się, że leciwe podłoże podłogowe jest solidnie i niebezpiecznie popękane lub porysowane. Taka powierzchnia bezwzględnie wymaga naprawy.

Zanim przejdziemy do zastosowania prawidłowego, dedykowanego sposobu naprawy, musimy ustalić typ powstałego na podłożu lub posadzce uszkodzenia oraz poznać i wyeliminować przyczyny, które sprawiły powstanie kłopotów z poziomą przegrodą w obiekcie. Precyzyjna i właściwa analiza pozwoli nam bez przeszkód dostosować najlepszy sposób usunięcia uszkodzenia.

Załóżmy, że prawidłowo rozpoznaliśmy pęknięcia i zarysowania podłoża podłogowego lub posadzki, a także wiemy, że ich przyczyna całkowicie i samoistnie ustąpiła lub została przez nas prawidłowo wyeliminowana. W takiej sytuacji warto wykorzystać do skutecznego remontu podłogi produkty oraz systemy podłogowe wprowadzone na rynek przez Webera. Bardzo przydatne okażą się w zaistniałej sytuacji wysokiej jakości żywice syntetyczne. Marka Weber od lat specjalizuje się w rozwiązaniach dedykowanych podłogom i posadzkom.

Metodą dedykowaną pęknięciom i zarysowaniom jest zastosowanie siłowego sklejania ustabilizowanego pęknięcia za pomocą żywicy epoksydowej weber.prim 806. Produkt stosujemy wraz ze znajdującymi się w komplecie łącznikami wykonanymi z nierdzewnej stali.

Powstałe na powierzchni bruzdy powinniśmy powiększyć mechanicznie, a następnie wykonać na nich pomocnicze nacięcia poprzeczne. Długość takiego nacięcia to około 9 cm, a jego szerokość to około 0,5 cm. Skrajne nacięcia na powierzchni powinny znajdować się w odległości od 2 do 3 cm poza końcami pierwotnego pęknięcia, kolejne dwa nacięcia zaś wykonujemy po obu stronach w odległości od 2 do 3 cm od początku pęknięcia. Pozostałe nacięcia poprzeczne należy wykonywać co około 20-30 cm. Bruzdy po poszerzeniu trzeba dokładnie odkurzyć.

Żywicę weber.prim 806 przygotowujemy do użycia zgodnie z opisem znajdującym się na opakowaniu. Żywicę wlewamy w pęknięcie oraz nacięcia, a następnie w bruzdach poprzecznych umieszczamy stalowe łączniki. Całość przysypujemy z nadmiarem suchym, prażonym piaskiem o uziarnieniu od 0,4 do 0,8 mm. Po związaniu żywicy luźny piasek powinniśmy z podłogi usunąć.

Żywica weber.prim 806 jest wyrobem szybko wiążącym i po ok. 4 godzinach można przystąpić do dalszych prac związanych z wykonaniem podkładu podłogowego.


Analogicznie można wykonać naprawy stosując żywice weber.tec EP 10 z wykorzystaniem łączników falowych lub prętów stalowych. Wykorzystanie weber.tec EP 10 polecane jest do napraw dużych powierzchni.

W przypadku mocno spękanych podłoży, oprócz naprawy klamrami i żywicą, polecane jest wykonanie na całej powierzchni wzmacniającego laminatu epoksydowego.

W tym celu całą powierzchnię należy oczyścić mechanicznie np. przez śrutowanie i dokładnie odkurzyć. Następnie powierzchnię zagruntować preparatem weber.tec EP. Przygotowaną żywicę wylewać na gruntowaną powierzchnię i równomiernie rozprowadzać gumową raklą, a następnie rolować wałkiem z krótkim włosiem w celu usunięcia rozlewisk i kałuż w nierównościach podłoża.

Pozostawić do związania. Nanieść analogicznie kolejną warstwę żywicy weber.tec EP 10 i na świeżą żywicę rozłożyć matę z włókna szklanego o gęstości 250-300 g/m2 i całość dosycić żywicą weber.tec EP 10. W przypadku mat o dużej gęstości konieczny może okazać się 5% dodatek ksylenu do żywicy, aby rozpuścić lepiszcze akrylowe maty i dokładnie przesycić matę żywicą. Świeżą żywicę należy równomiernie posypać suchym prażonym piaskiem kwarcowym o uziarnieniu 0,4-0,8 mm. Powierzchnia po przesypaniu piaskiem powinna być sucha, bez widocznych plam mokrej żywicy.

Po utwardzeniu żywicy, zazwyczaj po 24 godzinach, nadmiar niezwiązanego piasku należy usunąć przez zamiatanie i odkurzenie. Kontakt świeżo zagruntowanej powierzchni z wilgocią prowadzi do wystąpienia zakłóceń procesu wiązania i powierzchnia pozostaje lepka lub występują na niej mleczne plamy. W tych miejscach przyczepność jest znacznie ograniczona i przed nakładaniem kolejnych warstw zaleca się je przeszlifować.

Przed wykonaniem podkładu z samopoziomujących zapraw podłogowych, istniejącą powierzchnię powinniśmy dodatkowo jednokrotnie zagruntować przeznaczonym do tego preparatem weber.floor 4716 (jedna jednostka miary) rozcieńczonym wodą (trzy jednostki miary).

Przypominamy też, że rodzaje powstających na podłożu i posadzce wad mogą zarówno występować na powierzchni pojedynczo, jak i równocześnie. Pęknięcia i zarysowania, miejscowe uszkodzenia, zawilgocenia i zanieczyszczenia oraz pylenie mogą występować razem w różnych konfiguracjach. Dlatego właśnie potrzebna jest drobiazgowa inwentaryzacja powstałych uszkodzeń z określeniem źródła, a w oparciu o identyfikację – łatwiejszy jest prawidłowy dobór kompleksowego sposobu remontu.

Brak komentarzy: