wtorek, 11 listopada 2014

Historia cegły

Znanym materiałem budowlanym już od czasów starożytności jest cegła. Moda na ten budulec nigdy nie przemija, o czym świadczy wiele powstałych obiektów w historii budownictwa. Jak daleko sięga historia cegły?

Cegłę po raz pierwszy wyprodukowali mieszkańcy starożytnych kultur Wschodu. W Jerychu i Jarmo wyrabiano je już 7 tysięcy lat p.n.e. Najstarszym rodzajem cegły jest cegła suszona. Do jej produkcji używano dostępnych regionalnie materiałów - gliny, iłu lub mułu. Stąd też często określa się jako mułową. Do tak przygotowanej mieszanki dodawano trawę lub słomę. Następnie cegłę suszono na słońcu.

Cegła wypalana pojawiła się około 3 tysiące lat później w Mezopotamii.  Stosowano je jednak tylko do budowy ważniejszych obiektów. Wypalanie było bowiem procesem bardzo kosztownym, ponieważ brakowało materiału opałowego.

Cegły wypalane pokrywano też często kolorowym szkliwem, bogato zdobionym elementami dekoracyjnymi. Tradycja ta jednak upadła po opanowaniu rejonu przez Aleksandra Wielkiego.

Suszone i wypalane cegły wyrabiano również w Chinach, Indiach i Indonezji. W prekolumbijskiej Ameryce budowano głównie z cegieł suszonych, nazywanych adobą.

W Egipcie, Grecji i Rzymie również stosowano cegły suszone. W Grecji cegłę wypalaną zaczęto używać dopiero ok. IV w. p.n.e. Najpóźniej sięgnęli po nią Rzymianie i Egipcjanie – w połowie I w. p.n.e.

W Europie produkcja cegieł została spopularyzowana w XI w. n.e. za sprawą Hiszpanii. Natomiast w XIII w. we Francji narodził się gotyk. Za jego sprawą cegła wypalana stała się najważniejszym materiałem budowlanym. Jednak renesans i barok sprawił, że straciła swe wartości dekoracyjne. Odtąd traktowano ją wyłącznie jako element konstrukcji.

Dopiero w II połowie XIX w produkcja cegieł rozwinęła się na szeroką skalę. Wszystko za  sprawą nowych wynalazków - pieca kręgowego i mechanicznej prasy ceglarskiej. Zapanowała moda na surowe budynki ceglane.

Jednak już w XX w. popularność zdobyły budowle tynkowane. Cegła została zastąpiona betonowymi płytami lub pustakami. Umniejszyło to bardzo jej znaczenie oraz przyczyniło się do znacznego spadku produkcji cegły.

Brak komentarzy: