sobota, 8 marca 2008

Art Deco - część II - Prudential

Prudential to przedwojenny warszawski wieżowiec, wybudowany w latach 1931-1934 w stylu Art Deco, jako siedziba angielskiego "Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential" (Przezorność). W dolnej części budynku znajdowała się przestrzeń biurowa, w wieży mieściły się luksusowe apartamenty. Znajduje się on przy placu Powstańców Warszawy (dawniej plac Napoleona, plac Warecki). Budynek zaprojektował Marcin Weinfeld, stalową konstrukcję spawaną ustawioną na żelbetonowych fundamentach biurowca zaprojektowali Stefan Bryła(konstruktor) i Wenczesław Poniż. Do budowy użyto 2 miliony cegieł pustakowych, 2 tysiące ton cementu, 1500 ton stali.


Marcin Weinfeld(1884-1965) - architekt - studiował na politechnice w Dreźnie i Politechnice Warszawskiej. Od 1939 prowadził prywatną praktykę. Główne jego realizacje: budynki mieszkaniowe przy ul. Koszykowej 8 (1928) i przy Klonowej, gmach Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk, przy ul. Mysiej , gmach Tow. Ubezpieczeniowego Prudential przy pl. Napoleona (1931).


W roku 1936 na dachu jego zbudowano kilkunastometrowy maszt eksperymentalnej stacji telewizyjnej. uruchomiono pierwszy w Europie nadajnik telewizyjny, Prudential został mocno uszkodzony w czasie wojny, m.in. w czasie powstania warszawskiego co poważnie odchyliło go od pionu. Jednak jego stalowa konstrukcja przetrwała, przez kilka lat będąc żywym symbolem zniszczeń.

Budynek został odbudowany (w socrealistycznym kostiumie), co pozwoliło rozpocząć mu nowe życie jako Hotel Warszawa w roku 1954.


Aktualnie trwa generalny remont. Rewaloryzacja ma polegać na przywróceniu form oryginalnych. Socrealistyczne elementy mają w większości zniknąć, wnętrza zostaną wykończone w duchu lat 30. XX wieku (Art Deco).

Maja Baum

Brak komentarzy: