Po sześciu miesiącach trwania proekologicznej akcji pilotażowej „Folia znika z budowy” organizatorzy podjęli decyzję o jej kontynuowaniu. Xella Polska, we współpracy z firmą Interseroh Organizacja Odzysku, zebrała w tym czasie 11 ton folii z całej Polski.
Sytuacja gospodarcza, jaka miała miejsce w minionym półroczu, wpłynęła również na branżę surowców wtórnych. Wiele regionalnych skupów folii i makulatury rezygnowało z odbierania surowców, ze względu na brak możliwości zbytu w Polsce oraz poza granicami kraju. Najbardziej boleśnie odczuły ją najmniejsze, lokalne przedsiębiorstwa, które albo zaczęły koncentrować się na skupowaniu złomu, albo też całkowicie wstrzymywały działalność związaną z odbieraniem wymienionych surowców.
Pomimo trudności staraliśmy się proponować rozwiązania alternatywne - wskazywaliśmy punkty, w których można było oddawać folię, organizowaliśmy jej odbiór na nasz koszt, a w przypadku, gdy sytuacja z lokalnymi skupami była krytyczna, zachęcaliśmy do gromadzenia większej ilości folii, by koszty transportu skompensować ilością odebranego surowca - mówi Anna Grom - Parsons, koordynator ds. rynku z ramienia Interseroh.
Przypomnijmy, że w ramach akcji „Folia znika z budowy” każdy klient, który zakupi bloki SILKA lub bloczki YTONG, może zgłosić pod numer telefonu (022) 742 10 22 chęć oddania zbędnych opakowań foliowych. W związku z sytuacją na rynku surowców wtórnych organizatorzy ustalają termin odbioru folii indywidualnie, w ciągu 5 dni od telefonicznego zgłoszenia. Należy pamiętać, że warunkiem wzięcia udziału w akcji jest zebranie przynajmniej 1m3 czystej folii po materiałach budowlanych SILKA i YTONG. Przy okazji można też oddać folię z materiałów innych producentów.
W ciągu minionych sześciu miesięcy organizatorzy otrzymali ponad 50 zgłoszeń. Połowa z nich pochodziła od przedsiębiorstw budowlanych, pozostałe - od hurtowni materiałów budowlanych i inwestorów indywidualnych. Niektóre hurtownie oraz firmy budowlane prowadzące kilka inwestycji oddawały folię kilkakrotnie. Wśród nich znalazły się m.in.: Stalbud II z Sulejówka, Inżpol z Bydgoszczy, Polbud z Radomia, Barwa i Dydactor z Warszawy oraz Termochem z Puław.
Budujące jest zaangażowanie i świadomość ekologiczna zgłaszających, którym nie jest obojętne, gdzie trafi gromadząca się na placu budowy folia – mówi Monika Mychlewicz, dyrektor ds. marketingu Xella Polska. - Aby jednak folia mogła stanowić pełnowartościowy surowiec wtórny, należy pamiętać o tym, że musi ona być czysta – najlepiej, jeśli już na początku budowy odkłada się ją w oddzielny worek, by nie brudziła się i nie mokła na deszczu.
Szeroki pozytywny odzew ze strony firm i osób prywatnych zachęcił organizatorów do kontynuowania i rozszerzania zasięgu akcji.
Aby móc w pełni odpowiedzieć na to zapotrzebowanie, poszukujemy partnerów zainteresowanych odbiorami folii z budowy. Do współpracy zapraszamy zarówno małe, lokalne skupy surowców wtórnych, jak również większe firmy działające w tej branży - mówi Maria Józefacka, kierownik biura Interseroh. - Szczególnie zależy nam na pozyskaniu partnerów w regionach, w których do tej pory napotkaliśmy trudności ze znalezieniem odbiorców: w zachodniej i północnej części województwa mazowieckiego oraz w województwie śląskim i dolnośląskim.
Wszyscy zainteresowani wzięciem udziału w akcji proszeni są o kontakt z Interseroh pod numerem telefonu (022) 742 10 22.
Więcej informacji na temat akcji na blogu Zdrowa Budowa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz