poniedziałek, 1 września 2008

Właściciel podzieli nieruchomość

Jak donosi Rzeczpospolita, sejmowa komisja „Przyjazne państwo” chce uprościć zasady podziału działek. Nie będą decydować o tym urzędnicy, ale sam właściciel. Prawnicy tymczasem ostrzegają – taka decyzja doprowadzi do chaosu.

Za kilka dni odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jej celem, jak informuje dziennik Rzeczpospolita, jest uproszczenie podziału nieruchomości.

Prawnicy są jednak zgodni, że chociaż zmiany w przepisach o podziałach są potrzebne, bo obecnie biurokracja powoduje, że na podział czeka się nierzadko pięć – sześć miesięcy, to jednak propozycje komisji idą za daleko. – Chcemy, żeby w wypadku działek komercyjnych było tak jak wypadku dużych działek rolnych i leśnych – mówi poseł Hanna Zdanowska, która przedstawi propozycję komisji w Sejmie podczas pierwszego czytania. Sam właściciel miałby decydować, jak podzielić nieruchomość. Wydzielone działki muszą mieć tylko dostęp do drogi publicznej. Podział nie musi być zgodny nawet z miejscowym planem ani z decyzją ustalającą warunki zabudowy.

Prawnicy podkreślają, że osoba, która kupi taką działkę, sporo ryzykuje. Po nowelizacji może się zdarzyć, że ktoś, kto kupił działkę, nic na niej nie wybuduje, bo np. będzie ona zbyt wąska lub taka zabudowa pozostawałaby w sprzeczności z miejscowym planem lub innymi przepisami. Poza tym propozycja komisji nie mówi, że podział ma zostać przygotowany nie musi być precyzyjna, a przez to stanie się sporna.

Brak komentarzy: