czwartek, 4 września 2008

XERITOWN – miasto w Dubajlandzie

XERITOWN to miasto, które ma zostać wybudowane na pustyni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jak informuje portal TermoDom.pl, będzie to połączenie architektury rodem z baśni „Tysiąca i jednej nocy” oraz nowoczesnych rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych. Ma być przyjazne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale przede wszystkim dla przyszłych mieszkańców.

XERITOWN to miasto, które ma powstać względem osi północ-południe. Taki układ geograficzny zatrzyma chłodną morską bryzę wewnątrz miasta i zablokuje dostęp dla gorącego, pustynnego powietrza. Miasto będzie zajmować obszar 24 hektarów. Jest projektem architektów z pracowni X-Architects.

XERITOWN to połączenie architektury świata arabskiego z nowoczesnymi, energooszczędnymi technologiami. Równowaga w tym projekcie ma wiele znaczeń.

Plan miasta jest oparty na dużej liczbie wielkomiejskich dzielnic. Główna promenada miasta ma otaczać wszystkie dzielnice i łączyć je ze sobą za pomocą przestrzeni publicznej, takiej jak: kawiarnie, restauracje, lobby, biura - po jednej stronie promenady, natomiast po drugiej stronie – widoku na pustynię.

Ideą miasta jest proekologiczność. Już sama nazwa na to wskazuje – XERITOWN nawiązuje do xeriscapingu – naturalnemu zapobieganiu utraty wody na terenach pustynnych. Dla architektów jest to wyzwanie – chcą elementy pustyni wykorzystać w projektowaniu miasta, ale na zasadzie ich wyeksponowania, pokazania, a nie przemiany w miejską przestrzeń. Strategią miasta jest wykorzystanie obecnego krajobrazu, zachowanie go w jego niezmienionej formie.

Więcej na TermoDom.pl.

Brak komentarzy: