środa, 31 października 2007

Industrialny design

Architektura współczesna stwarza niemal nieograniczone możliwości kreowania otoczenia. Nowoczesne formy projektowania oraz materiały do realizacji pomysłów roztaczają szerokie pole do popisu zarówno przed projektantami bryły, jak i przed projektantami wnętrz. Szansę mają jednak tylko ci, którzy nie mieszczą się w ciasnych szablonach.

Modernistyczny krajobraz i rynek architektoniczny są otwarte na nowe rozwiązania. Nowe – nie oznacza tu jednak udziwnione, przesadzone czy przeskalowane. Nie chodzi przecież o przerost formy nad treścią – raczej o świeże spojrzenie na przestrzeń. Owocem czego może być realizacja, która z jednej strony wtapia się w nowoczesne otoczenie, a z drugiej jest oryginalna i efektowna.

Przemysłowy charakter

We współczesnych realizacjach architektonicznych często przeważa prostota i oszczędność w formie oraz w materiałach... Ta surowość, która jest wartością samą w sobie, objawia się między innymi w stylu industrialnym. Powstają coraz to nowe budynki biurowe, konferencyjne, nowoczesne uczelnie, biblioteki itp. Zaskakują minimalizmem wystroju, chłodną metaliczną kolorystyką, połyskliwością materiałów – szkła, metalu. Czasem cały efekt łagodzą tylko, i tak skromne, dodatki z drewna. Styl przemysłowy, choć oszczędny, nie znaczy jednak ubogi. Szczególnie, że zagospodarowywane są przy tej okazji ogromne powierzchnie przestrzeni sufitowej budowli użyteczności publicznej.

Minimalistyczne wnętrza

Umiejętnie wykorzystane szarości i czernie, zimny metal, mleczne szkło, jasne światło – taki design wcale nie musi odstraszać. Wręcz przeciwnie. Bogactwo formy i treści zastępowane jest tu wysokiej jakości materiałami – surowymi, nieprzetworzonymi - które tworzą wizualny efekt niewymuszonej prostoty i dosłowności. Budynki sprawiają nieraz wrażenie nie wykończonych – spotykamy pozostawione celowo gołe tynki i cegły, czasem widoczne pod sufitem instalacje wentylacyjne, kable, rury. Wydaje się jednak, że taki styl całkiem pasuje do obrazu pracy biurowej, komputerów, multimediów, stylu biznesowego – słowem: do nowoczesności. Pozbawiona zbędnych dodatków - wręcz oszczędna w wystroju - chłodna, industrialna przestrzeń może być przy tym również elegancka, może tworzyć nastrój powagi, skupienia i koncentracji.

Metalicznie – prosto i stylowo

Ważnym elementem dekoracyjnym każdego wnętrza użytkowego, również tego o prostym przemysłowym charakterze, jest jego sufit - odpowiednio dobrany do stylu i funkcji. Wyobraźmy sobie (na przykład) salę konferencyjną lub inną powierzchnię biurową ze ścianami i przepierzeniami wykonanymi częściowo z mlecznego szkła, połyskującą chłodnymi, metalicznymi detalami i jasnym, ciepłym światłem. Na środku stoi duży, ciężki stół konferencyjny z metalowymi nogami i czarnym matowym blatem, wokół proste designerskie krzesła – a ponad wszystkim metalowy, ażurowy sufit podwieszany. Srebrno-szary lub w odcieniach bieli, perforowany sufit idealnie komponuje się z minimalistycznym wystrojem modernistycznego wnętrza, stanowiąc kontynuację prostej i geometrycznej przestrzeni. Wtapiając się dobrze w koncepcję industrialnej powierzchni użytkowej, sufit podwieszany spełnia również inną funkcję. Maskuje wszelkie niedoskonałości wykończeniowe budynku, a także wszystko to, co zaburza surowość przemysłowej aranżacji i co chcielibyśmy ukryć – wentylację, klimatyzację, alarmy, czujniki i inne instalacje. W sufity podwieszane można również wkomponować odpowiednie oświetlenie.

Estetyka i funkcjonalność

Wśród sufitów podwieszanych firmy Armstrong możemy znaleźć między innymi sufity metalowe Orcal, najbardziej odpowiednie z punktu widzenia projektowania w stylu industrialnym. Płyty sufitowe Orcal powstają z ocynkowanej stali pokrytej elektrostatycznie trwałą warstwą poliestrowej farby proszkowej. Wszystkie płyty z rodziny Orcal oferowane są w wersjach: gładkiej (nieperforowanej), ze standardową perforacją, z mikroperforacją oraz z ekstra mikroperforacją. Srebrzysta szarość i odcienie bieli w kolorystyce płyt elegancko i estetycznie komponuje się z wystrojem wnętrz o charakterze nowoczesnym. Ponadto sufity Orcal montuje się bez trudu, czysto i ekonomicznie na typowych rusztach sufitowych lub na specjalnych systemach zawieszania.

Sufity metalowe posiadają certyfikat zgodności z norma europejska CE oraz określone parametry w zakresie pochłaniania dźwięku i izolacyjności akustycznej. Estetyka i bezpieczeństwo sufitów podwieszanych Orcal koresponduje z ich funkcjonalnością – są trwałe i wygodne w użytkowaniu, ponieważ z łatwością można dbać o ich czystość i konserwację.

Tworzyć rzeczywistość

Kreować przestrzeń można na wiele sposobów - wymyślnie bądź prosto. Każda forma wnosi nową wartość w wygląd otoczenia czy wnętrza. Industrialna prostota, w którą dobrze wpisują się metalowe sufity podwieszane, przynosi oddech i świeżość współczesnej architekturze zmęczonej przesadą, przepychem i skalą.

Brak komentarzy: