wtorek, 6 listopada 2007

Futuryzm miast przemysłowych

Korporacja artystyczna Ha!art we współpracy z bytomską "Kroniką" zaprasza na spotkanie poświęcone książce "Futuryzm miast przemysłowych" pod redakcją Martina Kaltwassera, Ewy Majewskiej i Kuby Szredera. Piątek, 9 listopada, godz. 17.00, Galeria "Kronika", Rynek 26, Bytom.

W dyskusji udział wezmą: Sebastian Cichocki (socjolog, kurator, dyrektor programowy "Kroniki"), Jerzy Gorzelik (historyk sztuki, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, Uniwersytet Śląski), Jadwiga Kocur (reżyserka filmowa, autorka filmu "Dwugłowy smok"), Michał Smolorz (publicysta, producent filmowy), Matylda Stanowska (redaktorka naczelna pisma "Lodołamacz"), Kuba Szreder (socjolog, kurator), Przemysław Wielgosz (redaktor naczelny polskiej edycji "Le Monde diplomatique").Moderacja: Stanisław Ruksza (historyk sztuki, kurator, Uniwersytet Śląski) i Janek Sowa (socjolog, Uniwersytet Jagielloński, redaktor w wydawnictwie korporacja ha!art).

O książce:"Futuryzm Miast Przemysłowych" jest katalogiem wystaw, które miały miejsce w Wolfsburgu i w Nowej Hucie" w latach 2005-2006, a zarazem antologią tekstów poświęconych problematyce miast przemysłowych - ich historii, teraźniejszości i możliwej przyszłości. W swoich projektach, tekstach i badaniach autorki i autorzy oraz artystki i artyści z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii rozważają zagadnienia związane z wyobraźnią polityczną, ekonomią, władzą oraz życiem ludzi w świecie odchodzącej ery przemysłowej, poddanym procesom globalizacji. Przykłady Wolfsburga i Nowej Huty posłużyły do interdyscyplinarnych rozważań, czerpiących z aktualnych trendów globalnych, które wpływają na ich obecny kształt i przyszłą ewolucję.

Dyskusja jest częścią dwudniowej imprezy "Futuryzm Miast Przemysłowych i postindustrialne eventy" odbywającej się w ramach cyklu "Kronika idei". Dodatkowo w programie:- wykład Przemysława Wielgosza (redaktor naczelny "Le Monde dipolmatique") "Od zacofania i z powrotem. Wprowadzenie do ekonomii politycznej peryferyjnego miasta przemysłowego",- pokaz filmu "Dwugłowy smok" reż. Jadwiga Kocur,- Matylda Stanowska, redaktorka naczelna pisma "Lodołamacz" (wydawanego w Nowej Hucie) prezentuje pismo,- pokaz filmów Wilhelma Sasnala,- działania grupy nhp (m.in. koncert na after party),- chilloutowy poranek w mieście przemysłowym: "Industrial trip" z Marcinem Dosiem po Bytomiu; futurystyczne śniadanie przemysłowe - koncepcja inspirowana kuchnią molekularną "Madrit Fusion": Małgorzata Tkacz-Janik i Anatol Gorustowicz,- EURshed Medusa group na bytomskim Rynku,- Katarzyna Lisowska (biolożka), opowieści o tranformacjach komórek macierzystych w miastach przemysłowych.

Więcej informacji: http://www.kronika.org.pl/.

Brak komentarzy: