niedziela, 18 listopada 2007

Szpital dla koni

Portal Rolniczy opublikował materiał poświęcony inwestycji weterynaryjnej - budowie szpitala dla koni. Szpitale dla koni nie są niczym nowym w Polsce. Bardzo dobre istnieją w Gliwicach i Warszawie. Jednak Janów Podlaski, a co za tym idzie również całe Podlasie i Lubelszczyzna swojego szpitala nie posiadają. Brak ten postanowił nadrobić znany hodowcom koni lekarz weterynarii, Jarosław Karcz. Jego pomysł spotkał się z bardzo dużym aplauzem nie tylko lokalnego środowiska hodowców koni, ale również firmy Xella Polska, której materiały budowlane są wykorzystywane jako budulec szpitala.

Bloczki wapienno-piaskowe SILKA okazały się więc idealnym budulcem dla tej inwestycji. Stale rosnące stosowanie tego materiału w budownictwie rolnym zawdzięcza nie tylko doskonałym właściwościom (wysoka wytrzymałość na ściskanie i dokładność wymiarowa), ale także z uwagi na właściwości, które uzyskały obecnie zasadnicze znaczenie: zdrowe środowisko życia, komfort termiczny, doskonała zdolność regulacji wilgotności i izolacyjność akustyczna. Dodatkowo budynek uzupełniony został elementami budowlanymi z systemu YTONG.

Wybór Janowa Podlaskiego nie był przypadkowy ani dla lekarza weterynarii, Jarosława Karcza, ani dla Xella Polska. To właśnie Janów Podlaski słynie w Polsce, jak również na całym świecie ze wspaniałej hodowli koni arabskich.

Projekt szpitala dla koni przygotowany został przez Jacka Kluszewskiego, architekta i koniarza, który zaprzyjaźniony jest z Jarosławem Karczem od wielu lat.


Budynek stajni został zaprojektowany jako 1,5 kondygnacyjny (parter oraz poddasze użytkowe) w technologii tradycyjnej w systemie SILCA. Konstrukcja wewnętrzna budynku w postaci siatki słupów żelbetowych. Dach budynku dwuspadowy o spadku 36 stopni (73 proc.) kryty blachodachówką. Budynek stajni będzie zawierać boksy dla 20 koni i pomieszczenia pomocnicze. Poddasze budynku zostanie wykorzystane na magazyn siana. Stajnia z boksami, chów koni na wysokiej ściółce słomianej. Boksy wyposażone w poidła automatyczne, żłób na owies podawany ręcznie i siano podawane ręcznie na podłogę stajni. Załadunek magazynu siana na strychu podajnikiem taśmowym poprzez drzwi i balkony.


Zestawienie powierzchni

> powierzchnia użytkowa stajni 694,5 m2

> powierzchnia całkowita stajni 752,7 m2

> powierzchnia zabudowy stajni 473,4 m2

> kubatura stajni 3087,8 m3


Opis techniczny szpitala dla koni w Janowie Podlaskim

1. Konstrukcje murowe i żelbetowe budynku

>>> Fundamenty - ławy fundamentowe i stopy żelbetowe

>>> Mury fundamentowe z bloczków Silka E24S. oklejonych styropianem 5cm

>>> Ściany zewnętrzne z bloczków SILKA E24, usztywnione słupami żelbetowymi 24x30. Od zewnątrz ściana oklejona styropianem 5 cm. Wykończona tynkiem mineralnym.

>>> Ściany działowe z elementów SILKA E12.

>>> Słupy wewnętrzne żelbetowe

>>> Strop budynku stajni gęstożebrowy TERIVA 4 i częściowo strop monolityczny żelbetowy.

>>> Schody żelbetowe

>>> Nadproża systemowe YTONG YN i YF. Nad otworami drzwiowymi nadproża łukowe murowane z cegły pełnej.

2. Więźba dachowa drewniana płatwiowo - krokwiowa, wieża drewniana na planie kwadratu o boku 330cm.

3. Kominy wentylacyjne - 4 kanały 75x75 cm murowane z pustaków SILKA 12.

4. Przegrody pomiędzy boksami - ramy stalowe, wypełnione balami drewnianymi. Drzwi do boksów o tej samej konstrukcji przesuwne.

Informacje zaczerpnięte zostały z artykułu "Szpital dla koni z bloków SILKA" opublikowanego na Portalu Rolniczym. Więcej szczegółowych i aktualnych informacji na temat inwestycji w Janowie Podlaskim znaleźć można na blogu Szpital dla koni w Janowie Podlaskim.

Brak komentarzy: