czwartek, 21 sierpnia 2008

Dom pasywny w praktyce

Lato w pełni, pogoda sprzyja budowaniu. Także domu pasywnego Xella, który powstaje pod Szczecinem. Zobacz, na jakim etapie jest już budowa.

Dom pasywny Xella powstaje pod Szczecinem. Jego budowa rozpoczęła się jesienią zeszłego roku. Inwestorzy Aneta (audytor energetyczny) i Tomasz (architekt) Kuczyńscy planują jeszcze tej jesieni wprowadzić się do swojego pasywnego domu. W tej chwili na budowie prace przeniosły się już do wnętrza domu. Po wykonaniu izolacji zewnętrznej oraz dachu w miesiącu czerwcu, w lipcu przyszedł czas na ścianki działowe i instalacje.

Kuczyńscy sami opracowywali projekt swojego wymarzonego domu. Charakteryzuje się on prawie zerowym zużyciem energii do ogrzewania - potrzebuje 12 kWh/m2/rok. Co to oznacza w przeliczeniu na pieniądze? Według przeprowadzonego przez inwestorów wstępnego audytu koszt prądu, bo tylko takie media są potrzebne do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w tym budynku, to koszt około 1 000 PLN rocznie.

Ogromne znaczenie przy projektowaniu domu pasywnego ma klimat. Trzeba odpowiednio zaprojektować dom do miejsca, w którym ma stanąć, bo w różnych strefach klimatycznych ten sam projekt na pewno będzie się różnił. Równie ważną informacją jest liczba osób, które docelowo będą zamieszkiwać budynek. W przypadku rodziny Kuczyńskich będą to 3 osoby.

Jak widać na powyższym przykładzie, w obecnych czasach rośnie znaczenie Projektanta, którego zadaniem jest dobór optymalnych rozwiązań architektonicznych, konstrukcyjnych, materiałowych i instalacyjnych do zastosowania w konkretnym budynku oraz twórcze wykorzystanie i dostosowanie się do warunków lokalnych. W przypadku domu w Szczecinie projektanci to jednocześnie inwestorzy i przyszli mieszkańcy domu, więc wszystkie powyższe aspekty zostały uwzględnione.

Jeśli mówimy o budynku energooszczędnym czy pasywnym, to warto sobie zdawać sprawę, że tego typu obiekt wymaga właściwego:
- projektu,
- wyrobów budowlanych,
- wykonania,
- utrzymania.

Jakie zasady i rozwiązania warto zastosować, aby nasz dom w przyszłości był efektywny energetycznie – czyli w przyszłości charakteryzował się niskimi kosztami eksploatacji? O tym wszystkim w artykule pt. Rozwiązania projektowe budynków energooszczędnych i pasywnych, autorstwa Dr inż. Roberta Geryło.

Brak komentarzy: