poniedziałek, 25 sierpnia 2008

Kolejna edycja ArchFilmFest

Po sukcesie pierwszej edycji ArchFilmFest - festiwalu filmów o architekturze ruszyła druga edycja. ArchFilmFest rozpoczął się w maju 2008 roku w warszawskim CSW Zamek Ujazdowski. Festiwal po wakacyjnej przerwie powraca w swej jesiennej odsłonie i odwiedzi w październiku kolejne polskie miasta: Kraków, Łódź, Katowice, Szczecin i Poznań.

Podczas trzech dni seansów zobaczymy film dokumentalny o architekturze i będziemy mogli uczestniczyć w dyskusji.

Pierwszego dnia będzie to film pod tytułem „Pewien typ architekta” (A kind of Architekt). Film opowiada o trzech realizacjach Rema Koolhaasa i jego biura OMA – ambasadzie holenderskiej w Berlinie, Casa Musica w Porto i bibliotece w Seattle. W filmie architektura tworzona przez Koolhaasa łączy w sobie różne dziedziny twórczości: pisarstwo, reżyserię i rzemiosło.

Drugiego dnia zobaczymy niemiecki film pod tytułem „Żyć w mieście przyszłości (Leben in der Stadt von Morgen)”. Dokument analizuje życie współczesnych mieszkańców dzielnicy Hansa – laboratorium modernistycznej utopii zbudowanej w 1957 roku w Berlinie.

Trzeci film nosi tytuł „Jean Nouvel – estetyka cudu”. Zdaniem Jean Nouvela - laureata Nagrody Pritzkera z 2008 roku - jeszcze do niedawna najlepszym architektem był ktoś, kto potrafił stworzyć wyjątkową w swej formie strukturę, która zadziwi świat. Dzisiaj – twierdzi Nouvel – gra idzie o to, żeby stworzyć strukturę, która ukryje swoje walory techniczne, a pozwoli przemówić innym elementom architektury – światłu, symbolice budynku czy kolorowi. Współczesna estetyka to estetyka cudu, w której to, co fizyczne może dzięki technice rozpuścić się w powietrzu.

Po seansach odbędą się dyskusje, w których uczestniczyć będą goście oraz widownia. Organizatorzy zapraszają do udziału w dyskusji także osoby spoza świata architektury - deweloperów, pisarzy i reżyserów filmowych.

Sponsorami tego przedsięwzięcia są firmy Velux oraz Rheinzink a patronat medialny sprawuje TVP Kultura oraz kwartalnik Archivolta.

Harmonogram festiwalu ArchFilmFest


07,08,09 października 2008
Kraków, Bunkier Sztuki, Plac Szczepański 3a, początek seansów godzina 18.00
17,18,19 października 08
Łódź, Łódź Art Centre, ul. Tymienieckiego 3, początek seansów godzina 16.00. Impreza odbywa się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Designu.
4,5,6 listopada 2008
Katowice, Centrum Sztuki Filmowej Silesia Film, ul. Górnicza 5, początek seansów godzina 18.00
18,19,20 listopada 2008
Szczecin, Willa Lentza, al. Wojska Polskiego 84, początek seansów godzina 18.00
1,2,3 grudnia 2008
Poznań Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, początek seansów godzina 18.00

Brak komentarzy: