sobota, 17 maja 2008

Pierwszy polski certyfikat energetyczny

Jak poinformował serwis TermoDom.pl, budynek zamojskiej Szkoły Podstawowej nr 6, jako pierwszy w Polsce otrzymał pilotażowe świadectwo energetyczne w ubiegły poniedziałek, 12 maja 2008 roku podczas konferencji „Energooszczędne i zdrowe budynki”. Konferencja odbyła się w ramach programu edukacyjno-informacyjnego „Dom przyjazny”.

Jednym z punktów poniedziałkowej konferencji w Zamościu była pierwsza oficjalna prezentacja świadectwa energetycznego budynku. W kwietniu br. budynek Szkoły Podstawowej nr 6 w Zamościu został poddany audytowi energetycznemu, w myśl zapisów w znowelizowanej Ustawie Prawo budowlane z 19 września 2007 roku. Po opracowaniu zebranych danych przez uprawnionego audytora energetycznego z Narodowej Agencji Poszanowania Energii, powstało pierwsze w Polsce - jeszcze pilotażowe - świadectwo energetyczne dużego budynku użyteczności publicznej. Kolejne przekazanie świadectwa energetycznego, tym razem przygotowanego dla budynku Internatu Chłopców Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach, odbędzie się 28 maja br.

Świadectwa jakości energetycznej budynków i lokali mieszkalnych mają stanowić dla klientów pierwotnego i wtórnego rynku nieruchomości obiektywne i wiarygodne źródło informacji na temat energochłonności budynku, do oceny i porównania ofert (podobnie jak ma to obecnie miejsce w przypadku artykułów AGD obowiązkowo oznaczonych etykietami określającymi ich klasę energetyczną).

Więcej informacji na www.termodom.pl.

Brak komentarzy: