czwartek, 4 października 2007

Barkow Leibinger

Biuro architektoniczne Barkow Leibinger zostało założone w 1993r. w Berlinie przez Amerykanina Franka Barkowa oraz Niemkę Regine Leibinger. Od czasu założenia biuro wydało dużą ilość wielojęzycznych publikacji, które ukazały się w różnych krajach oraz zostało wyróżnione wieloma nagrodami zarówno w kraju jak i za granicą (m.in. Nagroda Hugo-Haring w 2003r., Nagroda Honorowa Amerykańskiego Instytutu Architektury w 2006r., Nagroda Markusa w 2007r). Aktywne uczestnictwo w międzynarodowych wystawach, pokazach oraz konkursach architektonicznych, podnosi renomę tego niemiecko – amerykańskiego biura zatrudniającego średnio około 35 pracowników.

Zasięg prac Barkow Leibinger tworzonych w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologiczne oraz doświadczenia praktyki budowlanej rozciągają się od projektów dla potrzeb działalności kulturalnej do budownictwa przemysłowego łącząc estetykę z funkcjonalnością. Do każdego projektu biuro podchodzi w sposób indywidualny a przy jego tworzeniu współpracuje z inżynierami, artystami oraz architektami krajobrazu. Pracownicy biura nieustannie podnoszą swoją wiedzę oraz kwalifikacje dzięki licznym pracom naukowym, a także prowadzonym badaniom naukowym. Tożsamość wszystkich projektów oparta jest na niepowtarzalnym, odpowiednim pomyśle i wyróżniającym stylu, który wykorzystuje lokalne i globalne technologie i materiały oraz pozwala na kontynuowanie dialogu z klientem. Indywidualne i odmienne projekty przyczyniają się do ich wyjątkowości.

Zakres działań firmy Barkow Leibinger dalece wykracza poza podstawowy program architektoniczny. Barkow Leibinger jest twórcą takich projektów jak Biosphere (Niemcy 2001), Gate Mouse (Niemcy 2007) a obecnie pracuje nad projektami, takimi jak Mouse At Lake Oberse (Niemcy) i Factory TMS (Niemcy).

Ciekawym projektem Barkow Leibinger z 2000 roku jest Laser Machine Tool Factory / Laser-Fabrik, czyli fabryka zajmująca się przemysłem laserowym wybudowana w okolicach Stuttgartu. Kompleks znajduje się w rolniczym krajobrazie a od zachodu na wschód sąsiaduje z autostradą. Pierwsza część budynku składa się z dwóch halli przeznaczonych na biura, pomieszczenia produkcyjne oraz logistyczne. Druga część to trzeci hall, który został zbudowany dla systemu technicznego. Charakterystycznym elementem fabryki jest dach wtapiający się w krajobraz, który stworzony na podobieństwo diamentu wpuszcza światło słoneczne do wnętrza budynku. Fasada zbudowana jest z paneli ocynkowanymi spojeniami. Przyciągającym uwagę elementem jest także ciekawie oświetlony tunel prowadzony do samego rdzenia fabryki.

Barkow Leibinger będzie gościem spotkania z cyklu Mistrzowie Architektury organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej oraz współpracującą z nim firmą Xella Polska. Spotkanie odbędzie się 15 listopada 2007 (czwartek) w Katowicach. Wykłady prowadzone w czasie tych spotkań cieszą się popularnością w środowisku architektów, ponieważ pozwalają na poznanie nowych metod, stylów i technik projektowania. Zaznajamiają słuchaczy z różnymi ciekawymi i wartymi zobaczenia oraz omówienia projektami.

Brak komentarzy: