niedziela, 14 września 2008

Kotły ogrzewają budynek

Wrzesień to odpowiedni moment dla dyskusji na temat metod ogrzewania budynków. Podsumowanie na temat różnych sposobów na zapewnienie ciepła w domu podjął się serwis TermoDom.pl. Wybór właściwego rozwiązania grzewczego uwarunkowany jest zarówno ceną, jak i możliwością przyłączenia budynku do sieci grzewczej, zwłaszcza sieci gazowej. Warto jednak przyjrzeć się szerokiej gamie systemów grzewczych zaproponowanej przez TermoDom.pl.

Na blogu Architektura i Budownictwo kilka słów o kotłach, które są stosunkowo często wybieranym rozwiązaniem. Umożliwiają one podgrzewanie wody płynącej w instalacjach grzewczych (grzejniki i rury) oraz wody użytkowej w kuchni i łazienkach. Kotły są o tyle uniwersalne, że w zależności od typu, można w nich palić paliwem stałym (węgiel, drewno, biomasa, torf) lub ciekłym (gaz lub olej opałowy).

Jednak bez względu na typ kotła, aby ogrzewanie przynosiło oszczędności, musimy wybrać urządzenie właściwie dopasowane do naszych potrzeb. Źle dobrane, o zbyt dużej mocy, to niewykorzystane możliwości i mniejsza sprawność kotła, który powinien wykorzystywać możliwie najtańsze paliwo i zapewniać bezobsługowość, co istotne, gdy nie ma nas w domu.

Chyba największą popularność w ostatnich latach zyskały gazowe piece kondensacyjne. Swą przewagę nad tradycyjnymi zawdzięczają mniejszemu o blisko 30 proc. zużyciu paliwa w sezonie grzewczym. Są przy tym zaawansowanymi technologicznie urządzeniami służącymi nie tylko do centralnego ogrzewania, ale i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu, że kotły kondensacyjne wykorzystują ciepło zawarte w parze wodnej, pozwalają na jego odzysk nawet o 17% większy niż w kotłach tradycyjnych. Natomiast cały cykl pozwala uzyskać sprawność kotła sięgającą do 109%.

Więcej o ogrzewaniu na serwisie TermoDom.pl.

Brak komentarzy: