niedziela, 21 września 2008

Dodo - mobilne domy

Portal TermoDom.pl opisuje nowoczesne, mobilne domy. Dom ZeroHouse, który jest propozycją biura architektonicznego SpechtHarpman Architects jest całkowicie niezależny od prądu, wody i gazu. Na jego dachu znajdują się baterie słoneczne, produkujące cały potrzebny prąd. Gdy baterie są naładowane, dom będzie miał elektryczność nawet przez tydzień bez jakiegokolwiek słońca. Pod bateriami jest zbiornik na wodę, zbieraną podczas opadów atmosferycznych. Dom także przekształca wszelkie organiczne odpady w nawóz, który jest składowany pod domem. Trzeba go usuwać zaledwie raz na dwa lata.

Z kolei Dodo Dom wykonywany jest w systemie modułowej lekkiej konstrukcji stalowej, przewidzianej do szybkiego montażu. Wbudowana stal, czyszczona metodą śrutowania do stopnia czystości "Sa 2.5", jest zabezpieczona antykorozyjnie w procesie cynkowania ogniowego. Ściany i strop wykonane są z płyt warstwowych wypełnionych warstwą 100mm poliuretanu o współczynniku izolacyjności termicznej 0.215 W/m2K, a dach dodatkowo izolowany płytą Termo-W grubości 80mm. Konstrukcja stropu wykonana z płyt warstwowych żebrowanych wypełnionych warstwą 120mm poliuretanu o współczynniku izolacyjności termicznej 0.169 W/m2K. Tak zaizolowana przestrzeń obiektu pozwala ogrzewać go w sposób oszczędny i w zaprogramowanych przez nas porach dnia.

Dodo dom może być budynkiem inteligentnym. Obiekt modelowy został wyposażony w liczne instalacje, podnoszące komfort użytkowania i zapewniające bezpieczeństwo. To ono właśnie było jednym z wyznaczników projektu. Dodo Dom posiada zintegrowany system alarmowy, wspomagany licznymi czujkami i kamerami przemysłowymi. Warto wspomnieć również o inteligentnym kluczu czy autoryzacji czytnika linii papilarnych. Obsługa systemu jest wyjątkowo prosta i odbywa się za pomocą przycisków wielofunkcyjnych. Interesujące jest wyposażenie Dodo Domu w stację pogodową, podającą takie informacje jak: czas europejski, wilgotność, siłę wiatru, natężenie światła.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Brak komentarzy: