wtorek, 9 września 2008

OSSA w Krakowie

Wielki prowokator XX w. – Salvador Dali, powiedział, że architektura jutra będzie miękka i włochata.

Kilkadziesiąt lat później, w Polsce, a dokładniej – w dniach 17-24.X 2008 r. w Krakowie, odbędą się XII ogólnopolskie warsztaty studenckie OSSA Kraków 2008 . Organizator warsztatów – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury – zaprasza do udziału w warsztatach studentów architektury z całej Polski. OSSA 2008 będzie okazją do poznania ciekawych ludzi z całej Polski, których łączy wspólna pasja. Uczestnicy będą mogli wymienić się swoimi doświadczeniami i zdobyć nowe umiejętności, podczas zmagań z zadaniami projektowymi.

Praca warsztatowa odbywać się będzie w grupach prowadzonych przez architektów z Polski (Biuro Projektów Lewicki Łatak , Kraków; dr Wojciech Wicher i dr Mateusz Gyurkovich, Kraków; ReWritable Research Team , Wrocław; Tamizo architects group , Łódź; WWAA, Warszawa) i z Europy (EFFEKT , Kopenhaga; BAR Architects , Rotterdam; Yvette Vasourkova i Igor Kovacevic, Praga; Marcin Kołtuński i Karolina Kania, Amsterdam). Do tematu projektowego wprowadzą wykłady znamienitych gości i wycieczki po Krakowie, jakiego zwykły turysta nigdy nie pozna. Pracując, uczestnicy będą mogli wpływać na przestrzeń wirtualnego świata SecondLife i na naszą rzeczywistość.

Wziąć udział w warsztatach może każdy student architektury, który wyśle do organizatorów pracę wstępną (temat i terminy podane zostaną już wkrótce), w której wykaże się kreatywnością i ciekawymi umiejętnościami.

Tematem tegorocznych warsztatów będzie „Faktura Miasta”. Faktura to cecha, którą odbieramy najlepiej poprzez kontakt bezpośredni. Odczuwać miasto możemy przez dotyk, obserwację, interakcję z detalami jego elementów składowych – architektury, budynków, urządzenia miejskiego. Fakturę możemy jednak odbierać w większej skali - skali urbanistycznej, gdy wyobrażamy sobie miasto, w którym żyjemy, którego doświadczamy codziennie na różne sposoby. To odczuwanie opiera się na strukturze przestrzennej miasta – nie chodzi tu tylko o relacje budynków, które w nim stoją, ich gabaryty, charakter architektoniczny, przestrzenie pomiędzy, ale o całą abstrakcyjną warstwę jego złożoności – sposób użytkowania, komunikację, inżynierię miejską czy pozytywne/negatywne wartości kulturowe i emocjonalne, którymi ta przestrzeń jest nasycona. Te aspekty, nie do uchwycenia przez zdjęcia czy zwykłe mapy, wymagają od nas myślenia abstrakcyjnego. Prowokacją i inspiracją do tej abstrakcji jest tutaj wypowiedź Salvadora Dali o architekturze miękkiej i włochatej.

Informacja z Indygo Arte.

Brak komentarzy: