piątek, 19 grudnia 2008

Tworzywo lub miedź w instalacjach domowych

Współczesny dom to wysoce skomplikowana struktura. Domowe instalacje składają się z wielu elementów, takich jak rury. Te najpopularniejsze w użytku produkowane są z miedzi, stali ocynkowanej lub tworzyw sztucznych. Wiele zalet mają jednak również rury warstwowe, z tworzywa z metalową wkładką. Do ich produkcji używa się polichlorku winylu, polietylenu, polibutylenu i polipropylenu. Temat rur, czyli domowych instalacji poruszył portal TermoDom.pl.

Tradycyjnie średnicę rur podawało się w calach, ale obecnie coraz częściej stosuje się system metryczny. W instalacjach wodociągowej i grzewczej budynku mieszkalnego najczęściej jest to 1/2 cala, czyli ok. 15 mm, co typowe w przypadku rur prowadzących do baterii umywalkowej czy zlewozmywakowej, spłuczek i grzejników.

W instalacjach wymagane są często rury o większym przekroju – ¾ cala (20 mm), np. w przypadku baterii wannowej czy w niektórych typach spłuczek ustępowych. Przewody doprowadzające wodę na inną kondygnację (piony) mają średnice 1 lub 1 1/4 cala, czyli odpowiednio 25 lub 32 mm. Natomiast rury instalacji odprowadzającej wodę, np. z umywalki, mają średnicę 40 mm, a 50 mm, gdy chodzi o zlewozmywak, pralkę czy krótkie odprowadzenie z wanny, z kolei 70 mm przy długim odprowadzeniu z wanny i 100 mm dla miski ustępowej.

Każdy z materiałów ma swoje zalety i wady. Rury metalowe cechuje duża odporność mechaniczna na różnego typu uszkodzenia, natomiast te z tworzyw - duża elastyczność. Z kolei rury z polibutylenu są na tyle giętkie, że można zrezygnować z użycia kolanek, a tylko wyginać je zgodnie z potrzebami. Wszystko więc zależy od rodzaju instalacji i potrzeb inwestora.

Podstawową różnicą między różnymi typami rur jest sposób ich łączenia, który powinien zawsze uwzględniać specyfikę materiału i jego rozszerzalność cieplną. Pamiętać bowiem trzeba, iż każdy materiał ulega zmianom pod wpływem temperatury, stąd rury mogą ulegać wydłużeniu. Najmocniej rozszerza się polietylen, najsłabiej stal ocynkowana i miedź. Są to zjawiska niekorzystne, gdyż źle umocowane rury mogą pękać, szczególnie na łączeniach. Cały artykuł tutaj.

Brak komentarzy: