piątek, 5 grudnia 2008

Polscy producenci okien

Nowopowstałe Forum 100 skupi szefów stu największych firm z branży stolarki budowlanej. Celem inicjatywy jest systematyczna wymiana informacji. Branża ma dobre wyniki, odnosi wręcz sukcesy, ale brakuje wiarygodnych danych na temat wielkości produkcji stolarki budowlanej.

W 2009 roku spotkania menadżerów Forum 100 takie będą organizowane co miesiąc. Inicjator Robert Klos z gazety "Forum Branżowe", wiceprezes Związku Polskie Okna i Drzwi, twierdzi, że w doborze najlepszych pomogą prowadzone rankingi. - Z częścią producentów i dostawców jesteśmy już po rozmowach - dodaje.

Namiastką tego, co będzie się działo na forum, są wyniki badań, które zaprezentował na konferencji 30 października 2008 roku. Dane były wyliczane na podstawie informacji z GUS, Głównego Urzędu Ceł i Eurostatu, dostarczyły ich również firmy.

Co należy dziś wiedzieć o branży? Że wiedziemy prym w eksporcie. Po pierwszym półroczu 2008 roku eksport okien i drzwi z plastiku wyniósł ponad 50 tys. ton (o 30 tys. ton więcej niż w Niemczech i o 40 tys. ton więcej niż w Irlandii, Austrii czy Wielkiej Brytanii). W segmencie stolarki drewnianej sprzedaliśmy za granicę 600 tys. sztuk, tym samym uplasowaliśmy się znów na pierwszym miejscu. Polskie okna trafiają głównie do niemieckich domów i obiektów niemieszkalnych. To prawie połowa produkcji, która idzie na eksport - ocenia Robert Klos.

Brak komentarzy: