czwartek, 5 lutego 2009

ArchFilmFest wiosna 2009

Jak zauważyli niektórzy internauci, już pisaliśmy o poprzednich edycjach tego festiwalu. Bowiem 24 lutego 2009 roku rusza kolejna, wiosenna edycja ArchFilmFest.

Po sukcesie pierwszej edycji ArchFilmFest - festiwalu filmów o architekturze, ruszyła jego druga edycja. Po świątecznej przerwie impreza powraca w swej wiosennej odsłonie i odwiedzi kolejne, polskie miasta: Białystok, Gdańsk, Lublin, Opole i Toruń. W Toruniu i Opolu impreza będzie gościć po raz pierwszy.

W każmy z trzech dni seansów zobaczymy film dokumentalny o architekturze i będziemy mogli uczestniczyć w dyskusji. Festiwal otwiera film pod tytułem „Pewien typ architekta” (A kind of Architekt). Film opowiada o trzech realizacjach Rema Koolhaasa i jego biura OMA – ambasadzie holenderskiej w Berlinie, Casa Musica w Porto i bibliotece w Seattle. Możemy w nim przekonać się, jak architektura, wedle Koolhaasa, łączy w sobie różne dziedziny twórczości: pisarstwo, reżyserię i rzemiosło. Drugiego dnia zobaczymy niemiecki film pod tytułem „Żyć w mieście przyszłości (Leben in der Stadt von Morgen)”. Film poświęcony jest analizie życia współczesnych mieszkańców dzielnicy Hansa w Berlinie – laboratorium modernistycznej utopii zbudowanej w 1957 roku w Berlinie.

Ostatni, trzeci film nosi tytuł „Jean Nouvel – estetyka cudu”. Zdaniem Jean Nouvela - laureata Nagrody Pritzkera z 2008 roku - jeszcze do niedawna najlepszym architektem był ktoś, kto potrafił stworzyć jakąś wyjątkową w swej formie strukturę, która zadziwi świat. Dzisiaj – twierdzi Nouvel – gra idzie o to, żeby stworzyć strukturę, która ukryje swoje walory techniczne, a pozwoli przemówić innym elementom architektury – światłu, symbolice budynku czy kolorowi. Współczesna estetyka to estetyka cudu, w której to, co fizyczne może dzięki technice rozpuścić się w powietrzu. Po każdym seansie odbędzie się dyskusja w której uczestniczą zaproszeni goście oraz widownia.

Organizatorzy w tym roku zapraszają do udziału w dyskusji także osoby spoza świata architektury - deweloperów, pisarzy i reżyserów filmowych. Sponsorami festiwalu są firmy Velux, Rheinzink, Borga Hale oraz Geze, a patronat medialny sprawuje TVP Kultura oraz kwartalnik Archivolta.

Terminarz ArchFilmFest wiosna 2009

24,25,26 luty 2009 Białystok, Galeria Arsenał, ul. Adama Mickiewicza 2, początek seansów godzina 18.00
25,26,27 marzec 2009 Gdańsk, Politechnika Gdańska, ul. Narutowicza 11/13, początek seansów godzina 18.00
21,22,23 kwiecień 2009 Lublin, Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, ul. Grodzka 21, początek seansów godzina 18.00
28,29,30 kwiecień 2009 Opole, Galeria Sztuki Współczesnej, Plac Teatralny 12, początek seansów godzina 18.00
12,13,14 maj Toruń, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Ducha Św. 6, początek seansów godzina 18.00

Brak komentarzy: