niedziela, 8 lutego 2009

Wydajna, cicha i tania turbina wiatrowa

Jak informuje portal TermoDom.pl, zainteresowanie popularnymi wiatrakami generującymi energię stale rośnie. Nie brak też innowacji technologicznych próbujących upowszechnić te ekologiczne rozwiązania.

Nie dalej jak tydzień temu inżynierowie z laboratorium aerodynamiki w Instytucie Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego (UP) we Wrocławiu skonstruowali dwie wysokosprawne mini-turbiny wiatrowe. Znalazły one uznanie środowiska na dorocznym konkursie organizowanym przez Wrocławską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, na którym autorom projektu, doktorowi Maciejowi Charkiewiczowi i profesorowi Leszkowi Romańskiemu przyznano nagrodą drugiego stopnia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki.

Wynalazek to dwa wiatraki o dwumetrowej średnicy wirnika, mogące osiągnąć moc nawet do 1 kilowata. Innowacja w pierwszym przypadku polega na zastosowaniu dodatkowego wieńca łopat, który wskutek przeciwnego kąta nachylenia łopat obraca się w kierunku przeciwnym od wieńca pierwotnego. Zastosowanie w konstrukcji dodatkowych łożysk umożliwia niezależne obroty stojana w stosunku do wirnika, co skutkuje ruchem przeciwbieżnym i sumowaniem prędkości obrotowej obu elementów generatora. To pozwala na zwiększenie generowanej mocy o dobre 25 proc. w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań z jednym śmigłem. W dodatku praca turbiny jest możliwa już przy prędkości wiatru w granicach 1,5 metra na sekundę (dotychczas było to 6m/s).

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Brak komentarzy: