piątek, 3 października 2008

Wykłady architekta Goncalo Byrne

Fundacja Twórców Architektury zaprasza na wykłady znakomitego, portugalskiego architekta Goncalo Byrne, które już w połowie października zobaczyć będzie można w 5 miastach Polski.

Terminy:
13.10.08 - poniedziałe - godz. 19.00 , Fabryka Trzciny, ul. Otwocka 14, Warszawa
14.10.08 - wtorek - godz. 19.00, Klub Muzyczny Ucho, ul. św Piotra 2, Gdynia
15.10.08 - środa - godz. 19.00, Waga Miejska, Stary Rynek, Poznań
16.10.08 - czwartek - godz. 18.00, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, Wrocław
17.10.08 - piątek - godz. 18.00 , Galeria Architektury SARP, ul. Dyrekcyjna 9, Katowice

Gonçalo Byrne to portugalski architekt, jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów o światowej renomie. Jego wszechstronny dorobek obejmuje obiekty zarówno użyteczności publicznej, kulturalne, sportowe, muzealne, dydaktyczne, sakralne, konserwatorskie restauracje zabytków, jak i budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne i indywidualne.

W rodzimej Portugalii od lat 70-tych plasował się w czołówce najlepszych architektów. W latach 90-tych współpracował z portugalskim architektem Manuel Aires Mateus, artystą równie wybitnym, cieszącym się dziś także światową sławą. W 2001 roku Byrne zasłynął jako twórca wieży kontroli portu i koordynacji ruchu morskiego w Lizbonie, projektu wyłonionego w konkursie w 1997 roku. Charakterystyczna pochylona sylwetka budynku stała się nie tylko wizytówką stolicy Portugalii, ale i ikoną współczesnej architektury. Wieża jest wysuniętą na cyplu swoistą latarnią, pierwszym obiektem witającym statki wpływające do lizbońskiego portu, aktywną latarnią promieniującą... elektroniką, która naturalnie zdominowała dzisiejszą nawigację morską i oceaniczną. Światło, którym promieniuje latarnia Byrna, to światło o charakterze symbolicznym w dwójnasób – jest przypomnieniem tradycyjnej latarni morskiej, ale też i światłem wyznaczającym kurs dla współczesnej architektury.

W licznym dorobku projektowym Byrna na szczególną uwagę poza wspomnianą wieżą zasługują Siedziba Rządu Prowincji Vlaams-Brabant w Leuven w Belgii, kwartał zabudowy „Imperio” w Chiado - historycznej dzielnicy Lisbony, Teatr Faro w Algarve w Portugalii, Wyższa Szkoła Ekonomii i Handlu w Lisbonie, Wyższa Szkoła Socjologii i Polityki w Lisbonie, Siedziba Banku Mais w Lisbonie i wiele innych.

Byrne to twórca wszechstronny, jedna z tych osób, których określa się mianem ludzi renesansu. Równocześnie z intensywną pracą projektową rozwijał karierę dydaktyczną jako wykładowca wielu uniwersytetów w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Belgii, Szwajcarii, Austrii i USA. Obecnie jest profesorem katedry architektury Wydziału Architektury Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie, który w 2005 roku przyznał mu tytuł Doctor Honoris Causa.

Brak komentarzy: