piątek, 10 października 2008

Budowlane ułatwienia już w Sejmie

Inwestor, który planuje budowę domu nie będzie się musiał starać o pozwolenie w urzędzie. Zastąpi je rejestracja. Jak przypomina dziennik Rzeczpospolita, dziś każdy kto chce budować dom lub planuje inną inwestycję, musi przejść żmudny proces załatwiania formalności budowlanych. Niebawem ma być inaczej.

Posłowie z komisji Przyjazne Państwo przygotowali projekt, z którego wynika m.in., że nie trzeba się będzie starać o pozwolenie na budowę. Wystarczy prosta rejestracja w starostwie. Dotyczy to każdego rodzaju inwestycji.

Inwestor będzie musiał złożyć komplet niezbędnych dokumentów, to jest: projekt budowlany, oświadczenie projektanta oraz osoby sprawdzającej kompletność i zgodność projektu z przepisami, w tym dotyczącymi warunków technicznych, oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem oraz zgodę urbanistyczną.

Starosta lub wójt (burmistrz, prezydent miasta) będzie musiał w ciągu 30 dni zdecydowac o tym czy zarejestruje zamierzenie inwestycyjne. Jeżeli tego nie zrobi, inwestor może zażądać odszkodowania w wysokości nawet 1000 zł za dzień zwłoki.

To nie koniec zmian. Proste roboty budowlane nie będą wymagały przygotowania projektu budowlanego. Znikną też pozwolenia na użytkowanie. Zastąpi je rejestr. Ma go prowadzić powiatowy nadzór budowlany.

Brak komentarzy: