sobota, 4 października 2008

Eko-miasto w Hiszpanii

Serwis TermoDom.pl poinformował o planowanej inwestycji w hiszpańskiej prowincji Rioja, - projekcie eko-miasta - Logroño Montecorvo. Miasto zajmie powierzchnię 2 wzgórz, na których znajdzie się trzy tysiące domów wraz z całą miejską infrastrukturą. Budynki będą zajmować tylko 10% całkowitej powierzchni miasta, ponieważ 56 ha, resztę stanowić będą parki publiczne i miejsca do produkcji energii odnawialnej. Koszt inwestycji szacowany jest na 388 milionów Euro.

W czerwcu tego roku duńscy (pracownia MVRDV) oraz hiszpańscy architekci (pracownia GRAS) wygrali konkurs na projekt eko-miasta w La Rioja w Hiszpanii. Częścią projektu są także obiekty sportowe, biura, restauracje, infrastruktura oraz prywatne i publiczne ogrody.

Dzięki temu, że zbocza wzgórz położone są od strony południowej, produkcja energii słonecznej nie będzie stanowić problemu. Solary słoneczne pokryją wzgórza. Na szczycie obydwu wzniesień zainstalowane zostaną także wiatraki, które wyprodukują część energii dla 3.000 budynków w mieście i będą także punktami orientacyjnymi. 100%potrzebnej dla eko-miasta energii wyprodukowane zostanie dzięki solarom i turbinom wiatrowym.

Cały artykuł „Zielone światło dla eko-miasta w Hiszpanii” tutaj.

Brak komentarzy: