środa, 15 października 2008

Energooszczędna Akademia Nauk

W Kalifornii właśnie została otwarta Akademia Nauk, budynek wykonany według projektu Renzo Piano. Akademia Nauk zawiera w sobie akwarium, planetarium, muzeum historii naturalnej oraz urządzenia badawcze i edukacyjne. Jedno z najbardziej innowacyjnych muzeów na świecie, samowystarczalna Kalifornijska Akademia Nauk, powstała w San Francisco w Parku Golden Gate.

Po prawie dziesięciu latach planowania, wreszcie została ukończona największa kulturalna inwestycja w historii San Francisco – nowa Akademia Nauk. Budynek zaprojektowany przez Renzo Piano, laureata nagrody Pritzkera, ma być uosobieniem misji Akademii - ochrony naturalnego środowiska. Nowy budynek Akademii jest pokryty żyjącym dachem o powierzchni 2,5 akrów, i dodatkowo zastosowano w nim energooszczędne materiały i technologie.

Kalifornijska Akademia Nauk jest jednym z największych na świecie muzeów historii naturalnej oraz międzynarodowym liderem w badaniach naukowych odnośnie środowiska naturalnego. Założona w 1853 roku jako pierwsza instytucja naukowa na Zachodzie, jest jedyną instytucją na świecie, która w jednym budynku mieści akwarium, planetarium, muzeum historii naturalnej oraz światowej klasy urządzenia do badań naukowych oraz programy edukacyjne.

Nauka ma większy wpływ na nasze codzienne życie, dlatego muzeum historii naturalnej powinno radzić sobie z wyzwaniami XXI wieku – mówi Dyrektor Zarządzający Akademii, Dr Gregory Farrington. Naszym celem było stworzenie nowego obiektu, który będzie nie tylko skutecznie prezentował eksponaty, ale zaoferuje siebie, zainspiruje zwiedzających do poszanowania zasobów naturalnych i będzie wspierał różnorodności życia na ziemi.

cały artykuł Energooszczędna Akademia Nauk dostępny tutaj.

Brak komentarzy: