wtorek, 25 listopada 2008

Energooszczędne muzeum

Muzeum Arpa w Remagen zostało zaprezentowane na serwisie TermoDom.pl jako ciekawy przykład użycia energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. W konstrukcji budynku zaprojektowanego przez Richarda Meiera zastosowano bowiem systemy osłon przeciwsłonecznych, które kontrolują ilość wpadającego przez szyby światła słonecznego oraz przetwarzają promieniowanie na energię cieplną.

Muzeum mieści się w starym budynku sąsiadując z restauracją oraz dworcem działającej stacji kolejowej na trasie Koblenz – Bonn. Zabytkowy budynek stacji kolejowej wymagał remontu i przebudowy. W 1995 roku postanowiono, że nowy projekt muzeum przygotuje Richard Meier.

Architekt Richard Meier zainteresowanie mediów zyskał w 1980 roku, gdy ukończone zostało Muzeum Sztuki w Atlancie. Od tego czasu uchodzi za specjalistę od projektowania galerii i muzeów. W 1984 roku przyznano mu nagrodę Pritzkera. Jury tak argumentowało swoją decyzję: Dzięki swemu poszukiwaniu klarowności, dzięki eksperymentom, w których starał się zrównoważyć światło i przestrzeń, stworzył pełne życia i oryginalne struktury osobiste.

Meier w swoim dorobku ma projekty wielu budynków muzealnych na całym świecie - od Atlanta High Museum w Atlancie i Getty Center w Los Angeles, po Museum of Contemporary Art w Barcelonie i muzeum Ara Pacis w Rzymie. Jednak budynek Muzeum Arpa „należy do najlepszych dzieł, jakie dotychczas stworzył Meier” – tak określiła ten obiekt prasa fachowa. Więcej informacji tutaj.

Brak komentarzy: