niedziela, 5 kwietnia 2009

Jak dobrać okna?

Na polskim rynku działa około 2,5 tysiąca producentów okien PVC. W jaki sposób poznać, że firma, której okna chcemy kupić, posiada w swojej ofercie produkty wysokiej jakości informuje nas portal energooszczędnych - TermoDom.pl.

Rozważając zakup stolarki okiennej warto zasięgnąć szczegółowych informacji. Wśród podstawowych elementów, na które należy zwrócić uwagę, jest jakość i klasa okien, rodzaj szyby oraz właściwości izolacyjne.

Co powinniśmy wiedzieć o klasie okien? Przede wszystkim to, że stolarka otworowa z PVC powstaje na bazie profili, które mogą być wykonane w różnych klasach, np. A. B, C, itd. Najwyższa klasa profilu to A, co oznacza, że ścianki wewnętrzne okien mają 3 mm grubości, natomiast szerokość komór wewnętrznych wynosi minimum 5 mm. Profile o cieńszych ściankach, zaliczane do niższych klas B i C, nie posiadają już tak wysokiej odporności na uszkodzenia i mogą być na przykład wielokrotnie bardziej podatne na pękanie naroży oraz mogą ulegać deformacji. Wyłącznie profile w klasie A produkuje niemiecka firma VEKA, jeden z największych dostawców na świecie. Okna na bazie systemu VEKA z powodzeniem są również dostępne w Polsce.

Okno to nie tylko profil i rama. To przede wszystkim szyba, o której warto także porozmawiać. Obecnie powszechne są szyby zespolone. Składają się one z dwóch lub więcej szklanych tafli, które oddzielone są między sobą ramką dystansową wykonaną np. z aluminium. Pomiędzy taflami szkła można dodatkowo zamieścić specjalną ramkę ze stali szlachetnej, która obniża straty ciepła nawet do 10% i ogranicza zjawisko roszenia szyb. Czytaj więcej.

Brak komentarzy: