poniedziałek, 13 kwietnia 2009

Folia nadal znika z budowy

Minęły już 3 miesiące od rozpoczęcia akcji Xella Polska - Folia znika z budowy. Zima w tym roku długo królowała na budowach, co miało niebagatelny wpływ na rozpoczynane budowy i rozpakowywanie palet.

Liderem w zbieraniu folii z budowy jest region kujawsko-pomorski, tuż za nim jest aglomeracja warszawska. Przekazywane ilości folii kształtują się na różnym poziomie – od wymaganego 1 m3 folii zużytej na budowie domku jednorodzinnego, do ponad 500 kg jednorazowo przekazanej zużytej folii pochodzącej z inwestycji deweloperskich.

A teraz ważne pytanie - jaka jest alternatywa utylizowania folii? Szczerze mówiąc niewielka:
- folię można zakopać w ogródku i potem posadzić na niej trawkę i kwiatki i udawać, że problemu nie było;
- folię można spalić i skazić powietrze w promieniu kilkunastu kilometrów od swojego ogniska;
- folię można wyrzucić do lasu i niech się rozkłada przez najbliższe kilkaset lat
- folię można także wrzucić do kontenera na pozostałe śmieci budowlane i zapłacić za jej wywóz na wysypisko śmieci.

Jak widać, żadna z powyższych opcji nie jest atrakcyjna i często wiąże się z dodatkowymi kosztami (opłata za wywóz, czy też mandat za zaśmiecanie) lub pracą do wykonania. Wystarczy tylko zadzwonić pod numer telefonu 022 742 10 22 i sprawa folii naturalnie się rozwiąże.

Zużyta na budowie folia posłuży do wyprodukowania granulatu (i to jest najczęściej wybierana forma jej recyklingu). Można też z nie wyprodukować małe formy plastikowe. Natomiast z folii, która jest zabrudzona, na przykład betonem, produkuje się paliwa alternatywne – taka folia nie nadaje się bowiem do przetworzenia.

Dlatego ważne jest, żeby rozpakowując kolejne palety bloczków do budowy domu, folię odkładać w miejsce, gdzie nie ulegnie zabrudzeniu. Świadomie organizujmy plac budowy tak, aby było na nim wytyczone miejsce na odpady (te budowlane przeznaczone do kontenera) oraz miejsce na składanie folii do przekazania jej do recyklingu.

Zbieranie folii z budowy wydaje się ekstrawagancją? Co więc powiedzieć o słynnym projektancie? Gregor Clemens tworzy bowiem ekologiczną odzież.

Brak komentarzy: