piątek, 27 lipca 2018

Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku

Trudno jest nadać oczekiwaną, wysoką energooszczędność obiektu budowlanego nie wykonując ocieplenia ścian zewnętrznych w postaci odpowiednio wyselekcjonowanej warstwy elewacji.

Będąc na ulicy dużego miasta odwracasz głowę w jedną lub drugą stronę i stwierdzasz, że dostrzegasz dookoła wiele różnych budynków. Nie jest to do końca prawdą, bo w przytłaczającej większości przypadków widzisz jedynie elewację budynku. Trudno jest stojąc na ulicy dostrzec całą bryłę obiektu i jego poszczególne elementy konstrukcyjne. Widzimy elewację i dlatego jest ona bez wątpienia wizytówką całego architektonicznego tworu.

Jednak ta ostatnia, dostrzegalna warstwa budynku to nie tylko jego mniej lub bardziej estetyczna wizytówka. Elewacja stanowi też warstwę ochronną. Podstawowym zadaniem elewacji jest zapewnienie komfortu mieszkańcom lub użytkownikom budynku, poprzez minimalizowanie zapotrzebowania na energię oraz maksymalne wydłużenie żywotności izolowanych konstrukcji obiektów budowlanych.

Często o wyborze elewacji przez inwestora bądź gospodarza budynku decydują jedynie względy estetyczne. Kładziemy na ścianach zewnętrznych to, co lubimy. Tymczasem odpowiednio, z uwagą wybrane fragmenty wchodzące w skład systemu izolują razem cały budynek.


System ocieplenia przeciwdziała utracie ciepła zimą i przed zbytnim nagrzaniem w gorące, letnie dni. Rynek oferuje nam w tej chwili różnorodne sposoby docieplenia ścian zewnętrznych w budynku. Metody ociepleń dzielimy na ogół według zastosowanego materiału izolacyjnego.

W Polsce stosuje się obecnie systemy ociepleń ścian budynków na bazie styropianu białego i grafitowego, na bazie wełny mineralnej oraz na bazie pianki rezolowej. Skutecznie wykonana elewacja z wysokiej jakości materiałów realnie podnosi rynkową wartość obiektu z zastosowanym na nim systemem ociepleń ścian. Dzieje się tak za sprawą powstałej dzięki nim trwałej ochrony przed niepotrzebnymi stratami ciepła i przed ewentualnym przegrzaniem.

Nie bez znaczenia jest czas, kiedy wykonuje się elewację na budynku. Prace wykonawcze powinny odbyć się o określonej porze roku. To dlatego, że warunki atmosferyczne podczas prac wpływają na estetykę elewacji, ale również na właściwości tynku. Zbyt niska temperatura oraz wilgotność sprawią, że wydłuży się czas jego wiązania. Zbyt wysoka temperatura i wpływ słońca spowodują zbyt szybkie schnięcie tynku.

Dlaczego branża budowlana tak dynamicznie rozwija segment izolacji ścian i systemów ich ociepleń? Elewacja jest ostateczną, mniej lub bardziej skuteczną ochroną budynku przed zagrożeniem dla jego konstrukcji ze strony wody oraz wilgoci. Broni też budynek, a szczególnie ściany zewnętrzne przed innymi agresywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Na realny poziom energooszczędności określonego obiektu budowlanego wpływają zastosowane na ścianach materiały elewacyjne. Tak więc, prawidłowo dobrana, przygotowana z odpowiednich, wysokiej jakości surowców izolacja cieplna skutecznie redukuje zapotrzebowanie całego budynku na energię cieplną. Dlatego wybrane do systemu ociepleń materiały elewacyjne musi charakteryzować wysoka termoizolacyjność.

Pamiętaj, że pośpiech oraz lekceważenie dobrania odpowiedniego systemu ocieplenia nie jest sprzymierzeńcem mądrego inwestora. Nieodpowiednie elementy elewacji mogą być odpowiedzialne za zwiększone niepotrzebnie zapotrzebowanie całego budynku na energię cieplną.

Brak komentarzy: