sobota, 4 sierpnia 2018

Budownictwo w Polsce 2018

Branża budowlana rozkwita w Polsce. Wyraźnie widać jej zapotrzebowanie w budownictwie mieszkaniowym. Z opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dowiadujemy się, że od stycznia 2017 do listopada 2017 funkcjonujące w Polsce firmy deweloperskie oddały łącznie do użytku 79,2 tysiące nowych mieszkań. Jest to o 13 procent więcej niż w analogicznym okresie w 2016. W tym okresie ilość rozpoczętych inwestycji budowlanych wzrosła o 25 procent, do liczby 97,6 tysięcy. Ponadto, ilość uzyskanych przez inwestorów pozwoleń na budowę wzrosła o 26 procent, osiągając pułap 118,1 tysięcy.

Jak się też okazuje w IV kwartale 2016. i w trzech pierwszych kwartałach 2017 ilość dokonanych transakcji na rynku pierwotnym wyniosła 72 tysiące mieszkań i oznacza niespotykany wcześniej wzrost sprzedanych mieszkań z rynku pierwotnego rok do roku o ponad 23 procent.

Bieżący rok również okazuje się wspaniały dla firm deweloperskich. Od początku stycznia do końca maja 2018 oddanych zostało do użytku 70 tysięcy mieszkań, czyli o 6,9 procent więcej, niż miało to miejsce w ubiegłym roku.

Budowlane firmy wykonawcze mają obecnie pełne ręce roboty, a na dodatek kolejne, nowe projekty kumulują się z już rozpoczętymi. Nadal nie brakuje więc opinii specjalistów, że firmy wykonawcze w Polsce mogą się udławić zalewem zleceń w ramach nowych inwestycji budowlanych.

Branża musi sobie radzić z kolejnymi przeszkodami na rynku. Rosną pensje wykonawców budowlanych o różnych specjalizacjach, ale ciągle brakuje odpowiedniej ilości rąk do pracy. Ceny usług budowlanych w Polsce wzrosły najsilniej w porównaniu do ostatnich miesięcy w lipcu 2018. Ponadto, inwestorzy budowlani zmuszeni są przez realia sięgać coraz głębiej do kieszeni ze środkami finansowymi, żeby zapłacić zakupione materiały budowlane i ich transport na plac budowy.

Co ciekawe, w dopiero co zakończonym lipcu 2018, wyniki rynku budowlanego były minimalnie słabsze niż w przodującym, tegorocznym kwietniu, ale co najistotniejsze znacznie gorsze niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku, czyli lipcu 2017. Lipiec w Polsce jak zawsze rozpoczął się szczytem urlopowym i cechowała go gorąca fala bardzo uciążliwych upałów. Prawdopodobnie to doprowadziło do spadku koniunktury w budowlance.

Brak komentarzy: