piątek, 2 stycznia 2009

Termowizja w termomodernizacji budynku

Portal TermoDom.pl przypomina o zaletach zdjęć termowizyjnych budynków, które wykonujemy zimą. Brak dokumentacji technicznej budynku w obliczu konieczności sporządzenia dla niego świadectwa energetycznego czy po prostu przeprowadzenia remontu eliminującego straty ciepła może przesądzać o powszechniejszym wykorzystaniu termowizji w budownictwie.

Czym jest termowizja i na czym polega?

Termowizja (nazwa pochodzi od nazwy handlowej pierwszych kamer firmy AGA-Thermovision) jest najogólniej mówiąc zdalną, bezdotykową metodą diagnostyczną, opartą na obserwacji promieniowania podczerwonego emitowanego przez każde ciało o temperaturze wyższej od zera i zamianie tegoż promieniowania w obraz, światło widzialne. Dzięki temu łatwo określić rozkład i wartości temperatur w badanym obiekcie.

Równie popularnym terminem, na określenie techniki obrazowania i rejestracji rozkładu temperatur w badanym obiekcie, jest termografia.

Gdy badania ścian wykonywane są od strony ogrzewanego pomieszczenia miejsca mostków termicznych lub ubytków w izolacji cieplnej na termogramach mają niższą temperaturę. Z kolei w przypadku, gdy pomiary są wykonywane od strony zewnętrznej lub od strony pomieszczenia nieogrzewanego, mostki termiczne są pokazywane jako miejsca cieplejsze, które zwykle na termogramach są jaśniejsze. Gdy występują na powierzchni zewnętrznej, obrazują źle izolowane przegrody, przez które ucieka ciepło. Z kolei niska temperatura powierzchni potwierdza dobre właściwości izolacyjne.

Cały artykuł dostępny tutaj.

Brak komentarzy: