sobota, 5 lipca 2014

Wieża Hundertwassera

Kiedy wczesną jesienią 2007 - czyli już niemal siedem lat temu - wystartował blog Architektura i Budownictwo,  jego pierwszy wpis poświęcony został wybitnemu artyście. Był nim architekt Friedensreich Hundertwasser. Urodził się on 15 grudnia 1928 w Wiedniu, a zmarł 19 lutego 2000.

Już w latach 50 ubiegłego stulecia w pracach Hundertwassera pojawia się charakterystyczny element  - spirala. Bowiem Friedensreich Hundertwasser nienawidził linii prostej. Architekt uważał ją za niemoralną i bezbożną. Hundertwasser używał niekonwencjonalnych i radykalnych metod do ilustrowania poglądów, co spotykało się z brakiem zrozumienia i krytyką. Tym niemniej, architektura zaproponowana przez Hudertwassera ma miliony zachwyconych nią zwolenników na całym świecie.Wieża Hundertwassera powstała w tysiącletnim Abensbergu, we Frankonii, jako nowa siedziba 700-letniego browaru Weissbierbrauerei Kuchlbauer. Co ciekawe, piwa z browaru Weissbierbrauerei Kuchlbauer są dostępne w Polsce w sklepie internetowym BioPiwo.pl.

Wieża docelowo miała być budynkiem o 70 m wysokości. Obniżono jednak wysokość wieży z 70 metrów znajdujących się w projekcie do 34,19 metrów. Wieża Hundertwassera nie przewyża dzięki temu wzniesionego w 1380 kościoła parafialnego.

Hundertwasser wykreował coś na kształt spiralnej łodygi. Wyrastają z niej najróżniejsze elementy - drzewa, kule, balkoniki. Wieża swoją strukturą i kolorami wydaje się być pokryta kilkoma warstwami, co przypomina teorię Hundertwassera. Według Friedensreicha Hundertwassera każdy człowiek ma pięć skór: skórę naturalną, ubranie, dom, środowisko społeczne i planetę, które odkrywa w poszczególnych etapach swojego życia.

Brak komentarzy: