niedziela, 14 października 2012

Dotacje dla budynków energooszczędnych

Na portalu budownictwa energooszczędnego pojawiła się ciekawa informacja, przeznaczona dla osób zainteresowanych budową domu pasywnego i energooszczędnego na własny użytek - Dotacje dla energooszczędnych budynków.

26 września 2012 Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjęła długo oczekiwaną decyzję o uruchomieniu dopłat do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych budynków.

W podjętej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej decyzji niemal o połowę wzrosła kwota zapowiadanego jednorazowego bezzwrotnego dofinansowania - do 50 tysięcy złotych dopłaty do budowy domu pasywnego oraz do 30 tysięcy złotych do domu energooszczędnego.

Wzrosło również dofinansowanie do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych – do 16 tysięcy złotych, a w energooszczędnych – do 11 tys. zł brutto.

Program rusza od przyszłego roku i przez kolejne sześć lat (do 2018 roku) NFOŚiGW wesprze indywidualnych inwestorów łączną kwotą 300 mln zł dofinansowując budowę lub zakup planowanych 12 tysięcy domów i mieszkań o niskim zapotrzebowaniu na energię. Dotacja kierowana jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom/mieszkanie od dewelopera, w tym również od spółdzielni mieszkaniowej.

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby:

- dysponujące pozwoleniem na budowę oraz posiadające prawo do dysponowania nieruchomością, na której będą budowały budynek mieszkalny,
- dysponujące uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera na swoją rzecz: prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, który deweloper na niej wybuduje albo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego, który będzie na niej posadowiony i stanowić będzie odrębną nieruchomość albo własności lokalu mieszkalnego.

Na takie wsparcie mogą również liczyć inwestorzy budujący domy tzw. systemem gospodarczym.

Więcej informacji na portalu TermoDom.pl.

Brak komentarzy: