czwartek, 17 kwietnia 2008

Architektoniczny Nobel dla francuskiego architekta

Architektoniczny „Nobel”, czyli Nagroda Pritzkera została ustanowiona przez Jaya Pritzkera w 1979 i przyznawana jest współcześnie przez Fundację Hyatt. Przyznawana jest corocznie architektom, którzy mieli znaczący wkład w rozwój ludzkości i otoczenia. W tym roku trafiła do francuskiego architekta Jean’a Nouvel’a. W uzasadnieniu swojej decyzji jury Nagrody Pritzkera stwierdziło, że Nouvel został doceniony przede wszystkim za odwagę w realizacji swoich nowatorskich pomysłów, związaną z przekraczaniem granic formalnych i wychodzeniem poza utarte schematy i powszechnie obowiązujące wzorce.

Kim jest Jean Nouvel? To urodzony w miejscowości Fumel w południowo - zachodniej Francji architekt, były student znakomitej École des Beaux-Arts w Paryżu. W tej chwili ma 62 lata. W ciągu niemal 40 lat swojej pracy zawodowej Nouvel zaprojektował ponad 200 różnych obiektów na całym świecie (najwięcej we Francji). Międzynarodową sławę zyskał w związku z budową w Paryżu Instytutu du Monde Arabe – Instytutu Świata Arabskiego w roku 1987. W tym obiekcie zastosował regulowane metolowe soczewki na szklanej fasadzie, służące do kontrolowania światła wewnętrznego. Była to nowoczesna wersja tradycyjnego arabskiego okratowania.

Cała kariera Jeana Nouvela charakteryzuje się dążeniem do odnajdywania oryginalnych form, poszukiwania zaskakujących w architekturze kształtów. Do najbardziej znanych realizacji projektów Nouvela należą obło kształtny wieżowiec Torre Agbar z Barcelony, adaptacja jednego z dziewiętnastowiecznych wiedeńskich zbiorników gazu na nowoczesny kompleks biurowo - rozrywkowo - mieszkalny- nazwany The Gasometer, budynki Sali Koncertowej w Lucernie i Teatru Guthrie w Minneapolis, renowacja Opery w Lyonie, budynki filharmonii w Kopenhadze i Paryżu, Muzeum Luwru w Abu Zabi, biurowce w Londynie, wieżowiec Suncal Tower w Los Angeles czy powstający właśnie 75-piętrowy wieżowiec Tour Verre w Nowym Jorku.

Oficjalna ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 2 czerwca bieżącego roku w Bibliotece Kongresu USA w Waszyngtonie. Nagrodzie w postaci medalionu z brązu towarzyszy także grant finansowy w wysokości 100 tys. dolarów, lecz ważniejsze od niego jest zainteresowanie zamożnych inwestorów, jakim cieszą się biura nagrodzonych architektów. A jak widać Jean Nouvel na brak zamówień, a co ważniejsze światowej sławy realizacji, nie może narzekać.

Źródło: Monika Mychlewicz - Blog Xella

Brak komentarzy: