sobota, 12 kwietnia 2008

Dom pasywny Xella

Firma Xella Polska wraz portalem TermoDom.pl uruchomiła dział poświęcony realizacji Domu pasywnego Xella w Systemie 20 cm. Oprócz szczegółowego opisu inwestycji wznoszonej na polskim wybrzeżu oraz wypowiedzi ekspertów w serwisie znaleźć można atrakcyjne wizualizacje domów pasywnych w Austrii.

Rozwijający się rynek budownictwa jednorodzinnego w Polsce coraz odważniej zwraca się w stronę nowoczesnych, światowych trendów, jakim na pewno jest budownictwo pasywne. Dom pasywny nie jest opatentowaną technologią budowlaną, ale ideą domu użytecznego dla mieszkańców. Dom pasywny to budynek, w którym komfortowy mikroklimat może być utrzymywany bez oddzielnego aktywnego systemu ogrzewania, czy też klimatyzacji. Dom sam się ogrzewa i chłodzi, stąd też jego nazwa.

Serwis Dom pasywny Xella znajdujący się na portalu TermoDom.pl systematycznie będzie aktualizowany w ciągu najbliższych miesięcy, aż do zakończenia inwestycji, która planowana jest na przełomie lata i jesieni bieżącego roku. Inwestycja będzie z uwagą śledzona przez ekspertów, między innymi dr Ludomira Dudę, pioniera ekologicznego budownictwa i rolnictwa, popularyzatora idei budownictwa energooszczędnego oraz dr inż. Roberta Geryło, który prowadzi działalność ekspercką w zakresie diagnostyki cieplnej.

Projektem Dom pasywny Xella zwracamy uwagę na tematykę domów energooszczędnych - mówi Monika Mychlewicz, Kierownik Działu Marketingu Xella Polska - Na przykładzie rzeczywiście realizowanego projektu będziemy prowadzić dyskusję o zastosowanych tam rozwiązaniach, wykorzystanych technologiach budowlanych czy o poprawności wykonawstwa. W przypadku domów pasywnych i energooszczędnych te trzy tematy są ze sobą ściśle powiązane. Jakiekolwiek odstępstwa, np. w wykonawstwie, udaremnią cały trud projektanta i inwestycję w materiały budowlane. Budowany Dom pasywny Xella to propozycja na zwiększenie energooszczędności domu i zmniejszenie kosztów ogrzewania przy zachowaniu efektywności ekonomicznej.

Dom pasywny to rozwiązanie z wielu powodów ekonomiczne, ale również etyczne – bo zapobiegając degradacji środowiska naturalnego poprzez nadmierną eksploatację zasobów naturalnych planety, więcej pozostawimy przyszłym pokoleniom. Bowiem według definicji zaproponowanej przez niemiecki Passivhaus Instytut, dom pasywny to budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej.

W praktyce oznacza to, że w przeciągu całego sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania potrzeba 15 kWh, co odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, bądź 1,7 m3 gazu, czy też 2,3 kg węgla. Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło dla budynków konwencjonalnych budowanych obecnie wynosi około 120 kWh/ na 1 m2 na rok.

Brak komentarzy: