niedziela, 18 listopada 2012

Zabezpiecz budowę przed zimą

Warunki atmosferyczne w Polsce powodują, że dom jednorodzinny musi pełnić wielorakie funkcje. Zupełnie inne oczekiwania wobec niego mamy zimą, a inne latem. Również proces budowlany związany ze wznoszeniem budynku musi uwzględnić zmiany pór roku. Zmiany klimatyczne nie zawsze są bowiem sprzyjające dla budowy. Zima często może zaskoczyć naszą inwestycję.

Najrozsądniej jest przełożyć wówczas wszelkie pozostałe prace związane z budową domu do nadejścia wiosny. Należy jednak dokonać zabezpieczeń, które nie zmarnotrawią dotychczas wykonanych etapów wznoszenia domu. Nie warto przed zimą wykonywać samych wykopów - na wiosnę i tak trzeba będzie usuwać uszkodzone struktury gruntu. Jednak zrobione już wykopy należy zabezpieczyć warstwą styropianu lub słomianymi matami wyłożonymi na dnie.

Również w zależności od tego czy dom jest planowany z podpiwniczeniem, czy bez niego ławy fundamentowe należy odpowiednio zabezpieczyć. Ich przykrycie styropianem i obsypanie niewielka warstwą ziemi jest wskazane w budynku z piwnicą. Natomiast w domach bez piwnic fundamenty podsypuje się ziemią do poziomu terenu.

Zima zastaje również budynki w stanie surowym otwartym. Niezależnie od tego czy jest na nich już więźba dachowa czy nie, należy takie budynki przed zimą zabezpieczyć poprzez użycie dachu. Budynki posiadające konstrukcję dachową, jednak jeszcze bez finalnego pokrycia, należy zabezpieczyć deskami lub płytami wodoodpornymi, które następnie przykrywa się papą. Jeśli więźby jeszcze nie ma, konieczne jest prowizoryczne przykrycie stropu w ten sam sposób.

Zobacz cały artykuł Jak zabezpieczyć budowę na zimę.

Brak komentarzy: