wtorek, 13 listopada 2012

Rynek nieruchomości 2012

Brak pieniędzy w kieszeniach konsumentów zamroził rynek nieruchomości. Jak podaje Emmerson, w Warszawie na sprzedaż czeka ponad 5 tysięcy nowych mieszkań. We Wrocławiu czeka na przyszłych mieszkańców 1,9 tysięcy, a w Krakowie 1,8 tysięcy mieszkań. Analitycy rynku nieruchomości przewidują, że oferta gotowych mieszkań w najbliższym czasie jeszcze wzrośnie.

Oczywiście, część spośród oddanych do użytku mieszkań znajdzie nabywców. Nie będzie to jednak łatwe, bo w październiku 2012 po raz kolejny spadła dostępność kredytów hipotecznych w Polsce. Według analityków finansowych zmian w ofertach kredytów hipotecznych banków jest niewiele, a jeśli już się pojawią, to na ogół na niekorzyść klienta końcowego.

Spadła też zdolność kredytowa. Według analityków Open Finance, w ubiegłym roku rodzina 2+1, która zarabiała dwukrotność średniej pensji krajowej mogła liczyć na kredyt w średniej wysokości 440 tysięcy PLN. Obecnie mogą liczyć na kredyt w wysokości 400 tysięcy PLN, więc o ponad 9% mniej. Więcej przeczytasz w artykule: Mieszkania stoją.

Pewnie dlatego w II kwartale zmalała ilość przydzielanych kredytów hipotecznych. Po raz pierwszy od kilkunastu lat w Polsce w drugim kwartale na rynku mieszkaniowym odnotowano niższą wartość udzielanych kredytów w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy roku.

Brak komentarzy: