piątek, 30 listopada 2012

Program Mieszkania dla Młodych

Budownictwo gwałtownie zahamowało, gdyż radykalnie zmniejszył się popyt na mieszkania. Branża budowlana szuka nowych rozwiązań i wsparcia legislacyjnego. Tymczasem w 2013 roku zniknie program dopłat do kredytów Rodzina na Swoim. Ze względu na zaostrzoną politykę kredytową banków, wysokie ceny nieruchomości oraz spadek koniunktury, program ułatwiał młodym rodzinom zakup mieszkań. Jak zapewnia rząd, ma na jego miejscu zastąpić nowy projekt Mieszkania dla Młodych. Szczegóły nie są jeszcze znane i nie wiadomo kiedy zostanie uruchomiony, to jednak analitycy już teraz wskazują na podstawowe różnice, dotyczące m.in. sposobu finansowania i rodzaju nieruchomości, jakie będzie można zakupić.

Według ekspertów Rodzina na Swoim wywarła znaczący wpływ na rynek mieszkaniowy. Rząd pod naciskiem zainteresowanych instytucji postanowił nie rezygnować całkowicie z dofinansowania kredytów i zapowiedział już projekt nowego programu dopłat, czyli Mieszkania dla Młodych. Pogłębiająca się zapaść gospodarcza kraju powoduje, że planowany termin uruchomienia projektu to dopiero II połowa 2013 roku lub początek 2014 roku.

W programie Mieszkania dla Młodych dopłaty będą niższe niż w Rodzinie na Swoim, a cały projekt skierowany będzie wyłącznie do osób, które po raz pierwszy kupują mieszkanie. Rodzina na Swoim umożliwia dopłatę maksymalnie połowy odsetek przez osiem pierwszych kolejnych lat spłaty kredytu. W przypadku programu Mieszkania dla Młodych ma to być jednorazowa dopłata w postaci 10 procent wartości mieszkania. Dofinansowanie dodatkowe w wysokości 5 procent przewidziano dla małżeństw z dzieckiem oraz tych rodzin, którym w przeciągu pierwszych pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się potomstwo.

W ramach planowanego nowego wsparcia finansowego będzie można kupić wyłącznie mieszkania i to tylko z rynku pierwotnego. Rodzina na Swoim obejmuje zarówno mieszkania jak i domy, również z rynku wtórnego.

Program Mieszkanie dla Młodych daje więc rodzinom kolejną szansę na dofinansowanie do kredytów hipotecznych, jednak już wiadomo, że nie będzie on tak opłacalny, jak kończący swoje funkcjonowanie program dopłat Rodzina na Swoim.

Brak komentarzy: