niedziela, 15 marca 2009

Pesymizm ekspertów budowlanych

Według serwisu Money.pl ponad połowa ekspertów z branży nieruchomości uważa, że sytuacja na rynku nieruchomości jest zła i będzie jeszcze gorsza – takie wnioski płyną z raportu Kondycja branży nieruchomości w Polsce w 2009 roku przygotowanego przez SMG/KRC na zlecenie kancelarii prawnej Krawczyk i Wspólnicy.

Tylko 11,9 proc. badanych ekspertów z branży budowlanej sądzi, że sytuacja na rynku może się polepszyć.

Zdaniem ekspertów budowlanych, najważniejsze dla deweloperów mających kłopoty jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie restrukturyzacji już w razie pierwszych oznak problemów. Możliwość dokończenia inwestycji daje tylko upadłość w opcji układowej.

Pod koniec zeszłego roku w mediach mówiło się już o ponad 100 wnioskach o wszczęcie postępowań upadłościowych firm deweloperskich. Spektakularnym na rynku stał się też przykład upadłości krakowskiej firmy Leopard.

Przedstawiciele branży budowlanej poprosili o pomoc rząd, proponując m.in. rozszerzenie programu Rodzina na swoim - program w ramach którego budżet państwa przez kilka lat spłaca połowę odsetek kredytu. Eksperci z branży postulowali również o obniżenie stawki VAT od materiałów i usług budowlanych z 22 proc. do 18 proc.

Brak komentarzy: