poniedziałek, 7 stycznia 2013

Browar Goetzów w Krakowie

Pomimo trudnych czasów dla branży budowlanej w Krakowie trwa rewitalizacja i rozbudowa XIX-wiecznego Browaru Goetzów.Obiekt położony jest w pobliżu Dworca Głównego. Celem inwestycji jest stworzenie wielofunkcyjnego budynku łączącego w sobie funkcje mieszkaniową, handlową i biurową.
Projekt architektoniczny rewitalizacji i rozbudowy krakowskiego Browaru Goetzów powstał w pracowni MOFO Architekci.

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji zaplanowano na czwarty kwartał 2013 roku. W pierwszym etapie powstanie 137 mieszkań, 4,6 tys. mkw. powierzchni handlowej oraz 1,9 tys. mkw. biur. Inwestor - Balmoral Properties - zachowa i odrestauruje dużą część zabytkowych budynków.


Ujęty w spójny program rewitalizacji, projekt integrujący odrestaurowane budynki zabytkowe z nową zabudową, przygotowany przez krakowską pracownię MOFO Architekci, powstawał w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Pośród zabytkowej, poprzemysłowej zabudowy zaadaptowanej na cele biurowe, punkty handlowe, usługowe i gastronomiczne, pojawią się nowe budynki z funkcjami mieszkaniowymi i nowoczesnymi przestrzeniami komercyjnymi.Kompleks zabudowań przy Browarze Lubicz wpisze się w tkankę miejską Krakowa. Będzie przestrzenią otwartą dla mieszkańców miasta i turystów. Na terenie Browaru zaplanowano trzy miejskie place. Ważnym dopełnieniem zagospodarowania przestrzeni będą, stanowiące aż w jednej zwartej całej powierzchni inwestycji, tereny zielone z przeważającymi akcentami roślinności białej.
Budynek Obciągu Piwa zachowa swój charakter dzięki renowacji ściany zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Reszta obiektu zostanie wyburzona, a na jej miejscu powstanie nowa przestrzeń dedykowana funkcjom usługowym.Budynek Portierni zostanie zaadaptowany na stację transformatorową. Specjalna tynki z zatopioną siatką stalową będą chronić przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Budynek Suszni Słodu stanowić będzie klatkę schodową nowo utworzonej części mieszkalnej.


Plan zabudowy zakłada, że powstające obiekty nie będą miały więcej niż cztery piętra. W sześciu nowych budynkach powstanie 320 mieszkań o metrażu od 23 do 107 m2; z odpowiednią liczbą miejsc parkingowych dla lokatorów. Charakterystyczne elewacje obiektów nawiązują do budynków przemysłowych budowanych w XIX wieku i odpowiadają kolorystyką zabytkowej części budynku Obciągu Piwa.

Najbardziej znany spośród zabytkowych budynków Browaru Lubicz, Pałac Goetzów będzie gruntownie odrestaurowany, tak by przywrócić mu pierwotną formę i rozwiązania funkcjonalne. Podobnie jak w czasie świetności Browaru Goetzów budynek będzie pełnił funkcję biurową
.

Brak komentarzy: