środa, 25 marca 2009

Energooszczędny system solarny

Rosnące ceny paliw i surowców, a także wyższe wymagania cieplne wobec budynków sprawiają, że popularność zyskują alternatywne źródła energii, takie jak systemy solarne. Uwagę kierujemy na możliwość wykorzystania w naszych domach energii słonecznej. Może słońce nie ogrzeje całego domu, ale z pewnością podgrzeje ciepłą wodę użytkową.

Ażeby było to możliwe, wcale nie musimy liczyć na klimat śródziemnomorski. Słońce produkuje niewyobrażalną ilość energii, zdaniem ekspertów, w ciągu niespełna 9 minut na Ziemię trafia taka jej ilość, jakiej cała populacja ludzka nie zdołałaby spożytkować przez okres jednego roku. Tu Polska nie jest żadnym wyjątkiem, co oznacza, że nawet w pochmurne dni, ilość energii docierającej do gruntu odpowiada wartości opałowej 100 l oleju opałowego na metr kwadratowy w ciągu roku.

Dlaczego więc nie skorzystać z takich możliwości? Wyposażenie domu w odpowiednio dobraną instalację solarną nie dość, że jest wyrazem naszej podwyższonej świadomości ekologicznej, dodatkowo przynosi realne korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie – choćby samej wody. Tu warto sobie uświadomić, że dobrze dobrana instalacja solarna pozwala pokryć od 50 do 60 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Dodatkowo, jeśli połączymy system solarny z centralnym ogrzewaniem, uzyskamy kolejne oszczędności energii nieodnawialnej w wysokości od 10 do 20 proc.

Cały artykuł o systemach solarnych znajdziesz tutaj.

niedziela, 15 marca 2009

Pesymizm ekspertów budowlanych

Według serwisu Money.pl ponad połowa ekspertów z branży nieruchomości uważa, że sytuacja na rynku nieruchomości jest zła i będzie jeszcze gorsza – takie wnioski płyną z raportu Kondycja branży nieruchomości w Polsce w 2009 roku przygotowanego przez SMG/KRC na zlecenie kancelarii prawnej Krawczyk i Wspólnicy.

Tylko 11,9 proc. badanych ekspertów z branży budowlanej sądzi, że sytuacja na rynku może się polepszyć.

Zdaniem ekspertów budowlanych, najważniejsze dla deweloperów mających kłopoty jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie restrukturyzacji już w razie pierwszych oznak problemów. Możliwość dokończenia inwestycji daje tylko upadłość w opcji układowej.

Pod koniec zeszłego roku w mediach mówiło się już o ponad 100 wnioskach o wszczęcie postępowań upadłościowych firm deweloperskich. Spektakularnym na rynku stał się też przykład upadłości krakowskiej firmy Leopard.

Przedstawiciele branży budowlanej poprosili o pomoc rząd, proponując m.in. rozszerzenie programu Rodzina na swoim - program w ramach którego budżet państwa przez kilka lat spłaca połowę odsetek kredytu. Eksperci z branży postulowali również o obniżenie stawki VAT od materiałów i usług budowlanych z 22 proc. do 18 proc.

poniedziałek, 9 marca 2009

Supermarket z socrealizmu

Instalacje są poprowadzone na wierzchu ścian, betonowa podłoga jest porysowana, drzwi do toalet zostały zdjęte ze starej windy towarowej, z sufitów zwieszają się nagie żarówki – zdjęcia nowego supermarketu prezentuje portal topdizajn.pl.

Resentyment w budownictwie gości również w dawnych demoludach. Studio projektowe z Serbii, reMiks, skończyło bowiem aranżację nowego supermarketu, którego wnętrze inspirowane jest złotymi latami komunizmu.

Nowy sklep, który w swoim wnętrzu posiada bar, restaurację oraz butiki, powstał w Belgradzie. Przy ekspozycji towarów wykorzystano stare lodówki, a nawet samochód typu camper – wszystko z czasów władzy ludowej

Przestrzeń sklepu jest utrzymana w surowym, minimalistycznym socrealnym stylu, dzięki czemu współczesne, hedonistyczne i luksusowe produkty na sprzedaż wyróżniają się na półkach. Źródło: topdizajn.pl.

sobota, 7 marca 2009

Reynaers Polska nagrodzony przez Builder

Firma Reynaers Polska została uhonorowana przez magazyn Builder wyróżnieniem Budowlana Firma Roku 2008. Gala wręczenia nagród odbyła się 17 lutego br. w Hotelu Polonia Palace w Warszawie.

Miesięcznik Builder po raz szósty przyznał nagrody najlepszym firmom, instytucjom i osobom, które działają na rynku budowlanym. Budowlana Firma Roku, nagroda, którą została uhonorowana firma Reynaers Polska w kategorii Producent, to wyróżnienie przyznawane firmom za dynamiczny rozwój i osiągniętą pozycję na rynku oraz menedżerom tych firm za skuteczne zarządzanie i sukcesy rynkowe. Laureaci nagrody wybierani są przez redakcję i Radę Programową miesięcznika. Otrzymanie nagrody Budowlana Firma Roku jest jednocześnie nominacją do statuetki Polski Herkules w roku następnym.

Budowlana Firma Roku to nie jedyne wyróżnienie przyznane Reynaers Polska w ostatnim czasie. Na początku lutego br. miesięcznik Forbes ogłosił listę Diamentów Forbesa – firm, które najdynamiczniej zwiększały swą wartość w latach 2005-2007. Wśród nich znalazła się Reynaers Polska. Nagrody przyznane firmie w poprzednich latach to m.in.: Gazele Biznesu Pulsu Biznesu przyznane w latach 2006 i 2007. Doceniane są także inwestycje powstające dzięki produktom i rozwiązaniom stworzonym przez Reynaers. Tytuł Najlepszej Polskiej Inwestycji roku 2008, przyznawany przez Construction & Investment Journal, uhonorowano kompleks Marynarska Business Park, który powstał z wykorzystaniem systemów firmy.

piątek, 6 marca 2009

Izolacja dachu - nowe przepisy

Rozporządzenia Komisji Europejskiej w zakresie energochłonności budynków nie pozostały bez wpływu na polskie normy prawne. 6 listopada 2008 r. ustalono nowe wartości współczynnika przenikania ciepła dla poszczególnych przegród, między innymi dla stropodachów.

Wspomniane zmiany, zakładające obniżenie wartości współczynnika przenikania ciepła z 0,3 na 0,25 W/m2K, niosą poważne konsekwencje dla ocieplenia budynku, zwłaszcza dla stropodachów. Może się bowiem okazać, że popularne dotąd rozwiązania w postaci izolacji jednowarstwowej już nie wystarczą. Dla spełnienia nowych wymagań i uzyskania właściwego, określonego w znowelizowanych Warunkach technicznych współczynnika U, konieczny stanie się system dwuwarstwowy.


Główną przeszkodą, która utrudnia osiągnięcie założonych parametrów cieplnych, jest przede wszystkim niedoszacowanie grubości warstwy izolacyjnej, z uwagi na nieuwzględnienie mostków termicznych, co wiąże się na ogół z niedokładnością wykonania. Z obliczeń wynika, że między grubością izolacji przegrody pełnej (bez mostków cieplnych) i poprawnie zaprojektowanej wynosi prawie 38 proc. Dodatkowo, zastosowanie w obliczeniach cieplnych wartości deklarowanych lub średnich λ lub R może spowodować kolejne niedoszacowanie potrzebnej grubości izolacji cieplnej, nawet rzędu 30 proc. Suma wszystkich takich błędów ujawni się bezlitośnie po wybudowaniu domu, tymczasem w efekcie przez źle ocieplony dach z budynku ucieka nawet 10-15 proc. energii.

Więcej informacji w artykule 'Ie izolacji na dach?'

niedziela, 1 marca 2009

Xella konsekwentnie ekologiczna

Xella Polska - producent naturalnych materiałów budowlanych - konsekwentnie wspiera działania na rzecz rozwoju świadomego ekologicznie społeczeństwa. Po wprowadzeniu w życie akcji „Folia znika z budowy" uruchomiła blog www.ZdrowaBudowa.pl.

Ekologia nie jest już modą, lecz koniecznością. Także z powodów legislacyjnych - do 2013 roku Polska jest zobowiązana do spełnienia pakietu unijnych dyrektyw dotyczących ekologii. Od nas wszystkich zależy, czy przyszłe pokolenia będą mogły żyć w naturalnych dla człowieka warunkach. I nie chodzi tu o popadanie w skrajności. Żyć i mieszkać zdrowo i energooszczędnie możemy dobierając znane od tysięcy lat, tworzone ekologicznie z naturalnych surowców, materiały budowlane. Takie są bloczki SILKA, YTONG czy YTONG MULTIPOR, wyprodukowane naturalnie z piasku, wapna i wody.

Logistyka działań firmy Xella na każdym kroku przesycona jest troską o środowisko. Poszczególne składniki materiałów budowlanych przechodzą specjalistyczną kontrolę, zaś sam proces produkcji spełnia najostrzejsze światowe kryteria. Bloczki, w celu zabezpieczenia, transportowane są na paletach opakowanych folią, ale po zakończeniu przez inwestora budowy Xella zabiera niepotrzebne już odpady. To pierwsza tego typu inicjatywa producenta materiałów budowlanych w Polsce.

Kolejnym działaniem naszej firmy na rzecz ochrony środowiska jest edukacja społeczeństwa. W tym celu Xella Polska uruchomiła blog www.ZdrowaBudowa.pl - mówi Monika Mychlewicz, Kierownik Działu Marketingu Xella Polska. - Na blogu chcemy prezentować nasze doświadczenia i wiedzę na temat ekologicznej, zdrowej budowy, a także publikować ciekawe eko-informacje zebrane z całego świata - dodaje. - Zapraszamy do lektury!