niedziela, 9 sierpnia 2009

Santiago Calatrava

Rozmach i niepokorne formy hiszpańskiego architekta, Santiago Calatravy bywają często krytykowane, ale posiadają też olbrzymie grono fascynatów. Wybitny architekt, Santiago Calatrava (ur. w 1951 roku) jest również inżynierem, a przede wszystkim kreatorem przestrzeni publicznej - stworzył wiele charakterystycznych budowli na całym świecie.

Najsłynniejsze projekty Santiago Calatravy to m.in. Dworzec Berlin-Spandau - dworzec kolejowy w Berlinie, L'Hemisfèric w Ciudad de las Artes y las Ciencias w Walencji, BCE Place - kompleks biurowy w Toronto, Muzeum Sztuki w Milwaukee, Lyon-Saint-Exupéry TGV - dworzec kolejowy w okolicach Lyonu, Gare do Oriente - dworzec kolejowy w Lizbonie, czy Port lotniczy Bilbao - terminal w Bilbao oraz Puente del Alamillo - most podporowy w Sewilli.

Architekt kojarzony jest przestrzenią publiczną, a jego wizytówką są niebanalne budynki, mosty, opery, stacje kolejowe, czy lotniska. Konstruowana przez niego architektura jest zjawiskiem dość nietypowym. Budowle z pozoru kpią z praw fizyki, a jednocześnie przykuwają wzrok – często też wzbudzają kontrowersje.

Co ciekawe, Santiago Calatrava fascynuje również świat mody. Projektantka Jagoda Piekarska nawiązuje do konstrukcji architekta w swojej kolekcji „Space Figments” (zobacz video – wywiad z projektantką i pokaz kolekcji).

Brak komentarzy: