niedziela, 21 czerwca 2009

Jak chronić drewno konstrukcyjne w domu

Podczas budowy domu wiele elementów konstrukcyjnych wykonuje się z drewna, które powinno być zabezpieczone odpowiednimi preparatami. Czym impregnować drewno?
Jeśli zdaje ci się, że drewna zabezpieczać w domu nie musisz, bo go nie widać, najczęściej jesteś w błędzie. Wystarczy przyjrzeć się bliżej wykończeniu poddasza czy strychu. Z drewna wykonuje się na ogół więźbę dachową czy odeskowanie dachów. Bywa jednak, że użyte zostaje nawet w konstrukcji ścian działowych albo jako element podpodłogowy, nie wspominając o stropach drewnianych. Wszędzie tam, gdzie występuje, należy je zabezpieczyć. Przed czym?

Drewno jako surowiec naturalny narażone jest na działanie grzybów i pleśni, a nawet owadów. Pamiętać też trzeba, że to materiał, który nie stanowi żadnej zapory dla ognia, a stopień jego palności zależy od właściwości fizycznych, głównie od gęstości i wymiarów wyrobu. Z tego powodu lepiej użyć wszechstronnie działających preparatów impregnujących, np. firmy Tytan. Dzięki temu użycie takiego środka w ilości 190g/m2 zmienia klasyfikację pożarową konstrukcyjnych elementów drewnianych na „C”, która poświadcza ich trudnozapalność. Jeśli zamierzamy impregnować drewno stosowane na zewnątrz, po odparowaniu wody dodatkowo należy zabezpieczyć jego powierzchnię powłokami hydrofobowymi: lakierem lub farbą.

Brak komentarzy: