wtorek, 17 grudnia 2013

Zaoszczędź VAT i kup materiały budowlane jeszcze w tym roku

Planujesz budowę lub remont? Masz ostatnie dni na to, żeby zaoszczędzić VAT z materiałów budowlanych. Od przyszłego roku ulga zwrotu poniesionych kosztów podatku VAT nie będzie istnieć. Dlatego kup materiały jeszcze w 2013 roku.

Odliczenia VAT na budowę domu
Kupując materiały do budowy domu (w tym materiały budowlane Silka, Ytong) lub remontu domu czy mieszkania (w tym płyty izolacyjne Multipor) do końca tego roku masz jeszcze ostatnią możliwość skorzystania z odliczenia VAT. Ile można zaoszczędzić? W przypadku inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę limit odliczenia wynosi w tej chwili ponad 33.000 zł, w przypadku inwestycji nie wymagającej pozwolenia na budowę – ponad 11.500 zł.

VAT na materiały budowlane

Możliwość odliczenia VAT na materiały budowlane wynika z ustawy wprowadzonej po wzroście podatku VAT z 7 do 22, a następnie do 23%. Opcja ta kończy się 31 grudnia 2013 roku, wraz z wprowadzeniem programu Mieszkanie dla Młodych. Wszystkie osoby będące przed zakupem materiałów budowlanych powinny rozważyć możliwość zakupu jeszcze w tym roku i skorzystać z ulgi.  Co to oznacza w praktyce – ci, którzy kupią materiały do budowy lub remontu sporo zaoszczędzą!

Przykładowo, budując dom o powierzchni 150 m2 z bloczków Ytong Energo, inwestycja w materiały budowlane na ściany zewnętrzne wyniesie ok. 40.000 zł brutto . Zawarty w cenie podatek VAT to 7.480 zł. Z tego odzyskać możemy 4.878 zł. Czyli koszt materiałów budowlanych obniża się o ponad 12%.

Podobnie w przypadku remontu z ociepleniem od wewnątrz płytami Multipor – biorąc pod uwagę mieszkanie o pow. 65 m2 w bloku, w którym powierzchnia ścian do ocieplenia to 40 m2 – materiały do ocieplenia będą kosztowały ok. 5.000 zł. W kwocie tej mieści się VAT w wysokości 935 zł, z czego odzyskać możemy 610 zł.  Podobnie uzyskujemy więc dodatkowy rabat w wysokości 12%.


Kilka przydatnych informacji dla osób, które chcą zaoszczędzić na podatku VAT od zakupionych przez nie materiałów budowlanych:

Kto może ubiegać się o zwrot VAT?
O zwrot mogą ubiegać się osoby, które poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych na budowę domu, nadbudowę lub rozbudowę budynku, bądź też remont domu lub mieszkania. Dotyczy to materiałów, na które po 30 kwietnia 2004 wzrosła stawka podatku VAT z 7 na 22 % (lub wyższą). Wydatki muszą być udokumentowane fakturami VAT.

Jak ubiegać się o zwrot?

Zwrot odbywa się na podstawie wniosku złożonego do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania, Urzędu Skarbowego. Wniosek powinien zawierać m.in. dane osoby, która go składa, rok rozpoczęcia inwestycji, wykaz faktur oraz obliczoną kwotę zwrotu.

Jaką kwotę możemy odzyskać?

Wysokość kwoty zwrotu jest uzależniona od kilku czynników:
A. Rodzaju inwestycji – czy wymaga pozwolenia na budowę, czy nie.
B. Korzystania z ulg mieszkaniowych w latach 2004 – 2005.
C. Wysokości ceny 1m2 stosowanej przy obliczaniu limitów.
D. Wysokości stawki podatku VAT obowiązującej w momencie złożenia pierwszego wniosku w pięcioletnim okresie.

Osoba, która składa pierwszy wniosek w 2013 roku (dla wydatków nieodliczonych w ramach ulgi mieszkaniowej) może odzyskać – w przypadku inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę - aż 33.385 zł. Limit liczony jest zgodnie ze wzorem: (70 m2 x cena 1 m2) x 12,295%. Kwotę zwrotu obliczamy ze wzoru 65,22% kwoty podatku VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych (przy podatku 23%). W przypadku inwestycji nie wymagającego pozwolenia na budowę aktualny limit to 11.589 zł, wyliczony zgodnie ze wzorem: (30 m2 x cena 1 m2) x 12,295%. Kwota zwrotu obliczana jest analogicznie.
 
Niektóre firmy handlowe oferują możliwość przechowania materiału na swoim placu. Możesz kupić teraz a budowę rozpocząć na wiosnę.

Eksperci Silka Ytong podpowiedzą, jak skorzystać z ulgi budowlanej, jak załatwić formalności związane z budową, mogą też pełnić funkcję kierownika budowy.

Kontakt przez Infolinia Xella Polska: 801 122 227 lub 29 76 70 360

Brak komentarzy: