piątek, 30 października 2009

Dom inteligentny Schneider Electric

KNX to pierwszy na świecie otwarty standard zarządzania i kontroli urządzeń i budynków, do stosowania zarówno w domach jednorodzinnych jak i obiektach użyteczności publicznej. Schneider Electric prezentuje technologię Merten KNX, będącą idealnym rozwiązaniem dla domów inteligentnych.

Wychodząc z domu naciskasz jeden przycisk i jesteś pewien, że wyłączyłeś wszystko co konieczne - oświetlenie oraz urządzenia, które powinny zostać odłączone od zasilania.
Gdy wracasz, jednym przyciskiem opuszczasz żaluzje, włączasz nastrojowe oświetlenie, ustawiasz odpowiednią temperaturę pomieszczeń.

Do praktycznych i wygodnych funkcji z jakich mogą korzystać mieszkańcy domów jednorodzinnych należy m.in. możliwość załączania oświetlenia, według stworzonego na indywidualne potrzeby scenariusza (np. sceny świetlnej do oglądania telewizji, kolacji czy załączanie w nocy ciągów komunikacyjnych na 50% wartości natężenia oświetlenia), automatyczne załączanie oświetlenia na minimalnym poziomie natężenia (w nocy na drodze z pokoju do toalety), czy tzw. funkcja paniki (załączania z przycisku przy łóżku oświetlenia w całym domu i ogrodzie, gdy coś nas niepokoi). Merten KNX bez problemu umożliwi również popularną funkcję symulacji obecności podczas dłuższej nieobecności.

Użyteczną funkcją technologii Merten KNX prezentowanej przez Schneider Electric jest centralne wyłączenia oświetlenia, gniazdek zasilających takich urządzeń, jak żelazko przy jednoczesnym uzbrojeniu alarmu jednym przyciskiem przy drzwiach wyjściowych.

Podobnie jak oświetleniem w systemie Merten KNX możemy indywidualnie lub grupowo sterować żaluzjami/roletami. Działanie żaluzji może być uzależnione od wcześniej ustalonych i zaprogramowanych godzin lub warunków atmosferycznych: wiatru, deszczu, nasłonecznienia.

Wykorzystując system Merten KNX do sterowania ogrzewaniem mamy możliwość indywidualnego sterowania temperaturą w ustalonych strefach grzewczych. Dzięki oddzielnym strefom grzewczym można lokalnie obniżyć temperaturę w nieużywanych pomieszczeniach, czy obniżyć temperaturę do wartości optymalnej w nocy lub podczas pobytu poza domem. Ponadto istnieje możliwość czasowego wyłączenia ogrzewania np. po otwarciu okna.

Stany pracy urządzeń jak i poszczególnych systemów można wizualizować na panelu dotykowym. Wówczas możliwy jest nadzór i sterowanie systemem z jednego miejsca. Przez zastosowanie sterownika internetowego możemy uzyskać dostęp do systemu zarządzania budynkiem przez internet. Możemy wówczas sprawdzać oświetlenie, zmiany temperatury lub co dzieje się w pomieszczeniach przez kamerę internetową.

Więcej informacji o systemach domów inteligentnych Schneider Electric na www.designdladomu.pl.

Brak komentarzy: