poniedziałek, 3 października 2016

Co warto wiedzieć o posadzkach przemysłowych


Posadzki przemysłowe wykonuje się z kamienia, betonu, ceramiki czy drewna. Wszystkie okazują się funkcjonalne, jeśli dobrano technologię odpowiednią dla przeznaczenia i użytkowania posadzki.
Posadzka przemysłowa przede wszystkim stosowana jest w budownictwie przemysłowym.

Właściwościach pozwalają stosować jako podłoga w halach, magazynach, zakładach produkcyjnych, w garażach oraz na parkingach wielopoziomowych. Ale posadzka przemysłowa to również wykończenie podłogi w sposób o wysokiej jakości przemysłowej. Jest to podłoga odporna na ścieranie i pylenie w stopniu niedostępnym innym podłogom.

Dobór posadzki wiąże się z tym, czy mamy do czynienia z nowym czy też ze starym obiektem budowlanym. Podczas remontu zniszczonych posadzek stosuje się technologie cienkowarstwowe, które z łatwością aplikuje się na istniejące podłoża. W nowych budynkach najczęściej wykonuje się posadzki betonowe zbrojone tradycyjnie siatkami lub włóknami rozproszonymi.

Do nowych posadzek betonowych należy podejść w sposób przemyślany i odpowiedzialny. Prawidłowy projekt i jego wykonanie decyduje o trwałości i wieloletniej eksploatacji.

Podczas projektowania posadzki dobrze jest wykonać analizę statyczno-wytrzymałościową płyty fibrobetonowej na gruncie. Płyta poddawana jest różnym schematom obciążeń statycznych i dynamicznych, z uwzględnieniem naprężeń termicznych i skurczowych.

Obliczenia są już tylko zwieńczeniem pracy polegającej na zebraniu wszystkich niezbędnych danych wejściowych. Konieczne jest określenie i prawidłowa ocena gruntów znajdujących się bezpośrednio pod projektowaną posadzką. Zazwyczaj największe naprężenia w posadzce wywołuje ruch transportowy oraz obciążenia skupione od nóg regałów. Należy rozpoznać jaki ruch transportowy – wózki widłowe, samochody ciężarowe - będzie się odbywać po posadzce i na jakich kołach będą się pojazdy poruszać.

Im koło pojazdu będzie mniejsze i będzie wykonane z twardszego materiału, tym będzie generować większe naprężenia w posadzce. W przypadku regałów wymagane są obciążenia na stopę regału, wymiar oraz rozstaw nóg regału. Im więcej informacji zostanie zebranych, jakie czynniki będą oddziaływać na posadzkę, tym posadzka zostanie zaprojektowana w sposób bardziej optymalny zarówno pod względem technicznym jak i kosztowym.

Projekt to jednak nie wszystko. O sukcesie decydować będzie prawidłowe wykonanie posadzki z wykorzystaniem odpowiednich, dedykowanych jej materiałów. Do impregnacji na powierzchniach betonowych posadzek świetnie sprawdza się żywica epoksydowa z oferty produktów Weber Deitermann.

Decydującą rolę o wyborze technologii odgrywać obecnie mogą zarówno względy techniczne jak i estetyczne.

Nową posadzkę betonową można utwardzić powierzchniowo stosując suchą mieszankę weber.floor HB PLUS, dostępną w kilku kolorach. Po utwardzeniu powierzchnię należy zabezpieczyć przed zbyt szybkim wysychaniem nanosząc warstwę preparatu pielęgnacyjnego weber.tec PA. W posadzce należy wykonać wszystkie wymagane przez projekt nacięcia przeciwskurczowe, które po ok. miesiącu wypełnia się elastycznym kitem poliuretanowym weber.tec PU K.

Podczas remontu obiektu budowlanego praktyczne okazują się cienkowarstwowe posadzki cementowe weber.floor INDUSTRY lub posadzki żywiczne weber.tec. Nowoczesny system samopoziomujących, cienkowarstwowych, cementowych posadzek przemysłowych weber.floor INDUSTRY powstał w wyniku poszukiwania nawierzchni bardzo wytrzymałej, trwałej, odpornej na ścieranie, uderzenia, działanie wody, alkaliów, oddziaływania kół pojazdów oraz inne obciążenia przemysłowe, a także łatwej i szybkiej w wykonaniu.

System weber.floor INDUSTRY sprawdza się przy remontach oraz przy nowych realizacjach hal, magazynów, garaży. Mineralny charakter posadzki oraz jej pełna paroprzepuszczalność predysponuje rozwiązanie do wszystkich miejsc o wątpliwej izolacji przeciwwilgociowej lub jej braku. W skład systemu wchodzą: preparat gruntujący weber.floor 4716, warstwa wyrównująca weber.floor 4602 Industry Base Extra i dwie posadzki weber.floor 4610 Industry Top przeznaczona pod standardowy ruch oraz weber.floor 4630 Industry Lit z dodatkiem węgliku krzemu do posadzek bardzo mocno obciążonych. Obie posadzki charakteryzują się odpornością na ścieranie BCA równą AR0,5.

Brak komentarzy: