niedziela, 9 października 2016

Bilans cieplny budynku

Ciepłe pomieszczenia w domu, to efekt odpowiednio dobranych materiałów budowlanych i źródeł ogrzewania. Chcąc utrzymać odpowiednią temperaturę w domu na założonym poziomie nadwyżka strat ciepła nad zyskami musi być w pomieszczeniach kompensowana ciepłem dostarczanym przez instalację ogrzewania.

Na co zwracamy uwagę w bilansie cieplnym pomieszczenia?

Straty ciepła powiązane są z jego przenikaniem przez obudowę i z funkcjonującą wentylacją całego obiektu. Zyski ciepła pochodzą też od docierającego do pomieszczenia promieniowania słonecznego i wewnętrzne od ludzi i wyposażenia budynku. Dlatego ważne są takie cechy, jak, odpowiednia lokalizacja domu i usytuowania względem kierunków geograficznych i sąsiedniej zabudowy; wielkość i bryła budynku; izolacyjność cieplna; ilość i rozmieszczenie otworów okiennych i innych przezroczystych obiektach w przegrodach zewnętrznych; funkcjonująca intensywność wentylacji poszczególnych pomieszczeń obiektu budowlanego; sposób eksploatacji pomieszczeń w domu.

Domy ze źle wykonaną, nieszczelną obudową ponoszą największe straty energii cieplnej związane są z naturalną wymianą powietrza w obiekcie. Na ogól w domach jednorodzinnych z wentylacją naturalną, jej intensywność jest dowolnie dobierana przez mieszkańców, którzy według własnego uznania ograniczają wentylację pomieszczeń w okresie najniższych temperatur.

We współcześnie wznoszonych budynkach mieszkalnych przegrody na ogół charakteryzują się lepszymi niż wymagane wartościami współczynnika ciepła, zwłaszcza okna. Wartości składników bilansu cieplnego w budynku o wartości wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło około 100 kWh/m2a. W wielorodzinnych budynkach mieszkalnych zwykle większy jest udział procentowy strat ciepła na wentylację pomieszczeń.

Podobnie jest w przypadku jednorodzinnego budynku, charakteryzującego się sezonowym zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzewania na poziomie o około 25% niższym niż określony w aktualnych przepisach budowlanych, który osiągnięto przez zastosowanie grubszej warstwy izolacji cieplnej i energooszczędnych okien, przy zwiększonych lecz akceptowanych przez przeciętnie zamożnych inwestorów kosztach.

Zmniejszenie wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną zmusza do znacznego ograniczenia wentylacyjnych strat ciepła. Odpowiednie jest wstępne podgrzanie dostarczanego powietrza w wymienniku gruntowym oraz funkcjonowanie rekuperatora, czyli odzysk ciepła z usuwanego powietrza z pomieszczeń.

Brak komentarzy: