piątek, 26 lutego 2016

Jak izolować przed wilgocią fundamenty starego budynku?

Posiadasz wiekowy dom lub budynek gospodarczy lub przemysłowy, a na jego ścianach coraz wyraźniej od dołu wyrastają ciemne zawilgocenia, pleśnie i grzyby? Zapewne jest to efekt źle wykonanej hydroizolacji fundamentów bądź całkowitego braku hydroizolacji fundamentów.

Co można z tym zrobić? Poza doraźnym zwalczaniem objawów należy zlikwidować przyczyny i powstrzymać działanie wody.

Długotrwałe oddziaływanie wody na ściany to nie tylko wspomniane zawilgocenia, pleśń i grzyby. Jeśli fundamenty chłoną wodę, to zagrożona jest ich trwałość, co zagraża konstrukcji całego domu. Poza tym, wilgotne ściany mają znacznie zmniejszoną izolacyjność cieplną.

W przypadku starego budynku hydroizolację fundamentów robi się podobnie, jak przy budowie nowego z taką różnicą, że najpierw należy odkopać fundamenty. Jeśli są mokre, to przed rozpoczęciem prac muszą być dokładnie osuszone. Jeśli są ubytki w fundamentach należy je naprawić materiałami adekwatnymi do ubytków. Należy odpowiednio przygotować podłoże przed nałożeniem hydroizolacji.

Sposób hydroizolacji zależy od użytych wcześniej materiałów budowlanych do stworzenia fundamentów oraz gruntu, na jakim posadowiono budynek. Jeśli przyczyną są wadliwie wykonane prace ze słabej jakości materiałów, to powinniśmy zlecić ich zrobienie zgodnie z projektem. Jeśli hydroizolacja fundamentów w ogóle nie została wykonana, to robimy wszystko od początku.

Najpierw należy sprawdzić grunt na jakim posadowiony został dom. Najlepiej, gdy grunt jest przepuszczalny, jak piasek oraz żwir, a poziom wód gruntowych niski. Gorzej dla naszego starego domu, jeśli podłoże jest gliniaste, a poziom wód gruntowych wysoki.

Niezależnie od tego czy będziemy poprawiać źle zrobioną hydroizolację, czy robić ją od nowa, to należy zadbać o odpowiedni dobór fachowców oraz materiałów. Są to elementy, na których nie warto oszczędzać, jeśli nasz stary dom ma mieć w bliskiej przyszłości inną niż sentymentalną wartość.

Kompleksowe rozwiązania pozwalające na wykonanie szczelnej izolacji w starym budynku proponują systemy hydroizolacji Weber w technologii Deitermann.

Podstawowymi składnikami technologii Deitermann są dwa typy materiałów: mineralne (tzw. szlamy lub mikrozaprawy uszczelniające) oraz grubowarstwowe, modyfikowane polimerami bitumiczne masy uszczelniające (zwane także masami KMB).

weber.tec Superflex D2 to hydraulicznie wiążąca mikrozaprawa uszczelniająca na bazie cementu, kruszywa oraz specjalnych dodatków i modyfikatorów. Doskonale nadaje się do wykonywania wtórnych izolacji budynków i budowli (ściany, posadzki), także typu wannowego.

Brak komentarzy: