Temat mało budowlany, ale dotykający chyba bardzo istotnych sfer naszego życia. Co robić, by uniknąć zatrucia pokarmowego?
Choć żywność skażona bakterią E. coli nie trafiła na polski rynek, warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą uniknąć zatruć pokarmowych.
Polacy przestraszyli się zatruć występujących w Niemczech i znacznie ograniczyli spożycie surowych warzyw. Dlatego Główny Inspektor Sanitarny opracował specjalnie kilka podstawowych zaleceń dotyczących bezpiecznego przygotowywania żywności. GIS nie odradza zupełnego spożywania świeżych owoców i warzyw. Zaleca, by żywność, którą chcemy spożyć na surowo, namoczyć, a następnie umyć bardzo dokładnie i to najlepiej kilka razy.
Temperatura pokojowa sprzyja bakteriom
Ważne jest utrzymywanie żywności w odpowiedniej temperaturze, gdyż szkodliwe mikroorganizmy bardzo szybko namnażają się w temperaturze pokojowej. Natomiast żywność ugotowana nie powinna być przetrzymywana w temperaturze pokojowej dłużej niż 2 godziny. W temperaturze pokojowej nie powinno się także rozmrażać produktów, najlepiej zrobić to w ciepłej wodzie lub np. kuchence mikrofalowej.
Ważne jest także oddzielenie żywności surowej takiej jak drób, mięso, owoce morza od ugotowanej i przechowywanie jej w oddzielnych pojemnikach. Może to zapobiec przeniesieniu się toksycznych drobnoustrojów na całą żywność.
Bakterie giną w temperaturze 70 stopni
Najpewniejszy sposób zabezpieczenia żywności to, mówiąc fachowo, obróbka termiczna, czyli gotowanie. Niebezpieczne bakterie giną bowiem w temperaturze 70 stopni. Taką temperaturę powinny osiągać przygotowywane przez nas zupy, oraz odgrzewane potrawy. Przyrządzając mięso należy zwrócić uwagę, by soki, które się z niego wydostają były czyste, a nie różowe.
Cały artykuł: Co robić by uniknąć zatrucia pokarmowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz