czwartek, 9 czerwca 2011

Jak uniknąć zatrucia?

Temat mało budowlany, ale dotykający chyba bardzo istotnych sfer naszego życia. Co robić, by uniknąć zatrucia pokarmowego?

Choć żywność skażona bakterią E. coli nie trafiła na polski rynek, warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą uniknąć zatruć pokarmowych.
Polacy przestraszyli się zatruć występujących w Niemczech i znacznie ograniczyli spożycie surowych warzyw. Dlatego Główny Inspektor Sanitarny opracował specjalnie kilka podstawowych zaleceń dotyczących bezpiecznego przygotowywania żywności. GIS nie odradza zupełnego spożywania świeżych owoców i warzyw. Zaleca, by żywność, którą chcemy spożyć na surowo, namoczyć, a następnie umyć bardzo dokładnie i to najlepiej kilka razy.

Temperatura pokojowa sprzyja bakteriom

Ważne jest utrzymywanie żywności w odpowiedniej temperaturze, gdyż szkodliwe mikroorganizmy bardzo szybko namnażają się w temperaturze pokojowej. Natomiast żywność ugotowana nie powinna być przetrzymywana w temperaturze pokojowej dłużej niż 2 godziny. W temperaturze pokojowej nie powinno się także rozmrażać produktów, najlepiej zrobić to w ciepłej wodzie lub np. kuchence mikrofalowej.
Ważne jest także oddzielenie żywności surowej takiej jak drób, mięso, owoce morza od ugotowanej i przechowywanie jej w oddzielnych pojemnikach. Może to zapobiec przeniesieniu się toksycznych drobnoustrojów na całą żywność.

Bakterie giną w temperaturze 70 stopni

Najpewniejszy sposób zabezpieczenia żywności to, mówiąc fachowo, obróbka termiczna, czyli gotowanie. Niebezpieczne bakterie giną bowiem w temperaturze 70 stopni. Taką temperaturę powinny osiągać przygotowywane przez nas zupy, oraz odgrzewane potrawy. Przyrządzając mięso należy zwrócić uwagę, by soki, które się z niego wydostają były czyste, a nie różowe.

Cały artykuł: Co robić by uniknąć zatrucia pokarmowego.

Brak komentarzy: